Mazowsze serce Polski nr 1 (57) 2023

W Płocku bije serce piłki ręcznej

Mistrzostwa świata w piłce ręcznej mężczyzn 2023 Płock, zawodnicy podczas akcji na boisku Autor: fot. materiały prasowe/Rafał Oleksiewicz

Rywalizacja na światowym poziomie rozegrała się na Mazowszu – jednym z najważniejszych regionów piłki ręcznej.

Czołowi szczypiorniści świata rozegrali 16 pełnych emocji meczów w Płocku – mieście, w którym nie brakuje kibiców zakochanych w tej dyscyplinie sportowej.

– Styczniowa impreza była największym wydarzeniem w dziejach polskiej piłki ręcznej. Za nami niezwykle emocjonujące dni, pełne sportowych wrażeń na najwyższym, światowym poziomie – zaznaczył marszałek Adam Struzik (sejmikowy klub PSL).

Wybór Płocka, jedynego miasta na Mazowszu, jako gospodarza wydarzenia podczas 28. edycji Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2023 r. to nawiązanie do sportowych tradycji miasta. Związek Płocka z piłką ręczną sięga lat 60. XX w. (1964 r.), kiedy to w klubie Wisła Płock powstała sekcja piłki ręcznej. Dziś to jeden z najbardziej utytułowanych klubów polskiej piłki ręcznej, m.in. 7-krotny mistrz kraju, 11-krotny zdobywca Pucharu Polski, wielokrotny uczestnik europejskich pucharów, dwukrotny uczestnik Final Four EHF Ligi Europejskiej. 

Z Wisłą Płock od 2017 r. jest związany szczypiornista Przemysław Krajewski, który pełnił zaszczytny honor Ambasadora Marki Mazowsze podczas MŚ 2023 w piłce ręcznej.

3 pytania do... Przemysława Krajewskiego

Maciej Jałoszyński: Mazowsze serce Polski – tak promuje się region, który jest współgospodarzem mistrzostw świata w piłce ręcznej. Serce tego sportu bije w Płocku, w którym od kilku lat grasz.

Przemysław Krajewski: Płock od lat jest miastem, w którym piłka ręczna to sport numer jeden. Atmosfera na meczach jest niesamowita. Gram tutaj od 2017 r. i mogę potwierdzić, że w Płocku bije serce piłki ręcznej. Cieszę się, że właśnie tutaj rozgrywają się mecze mistrzostw świata.

MŁ: Mazowsze to region, który od lat jest ważny dla szczypiorniaka. To nie tylko sukcesy Płocka, ale przed laty też mocna drużyna Warszawianki. Są jednak też inne ośrodki, jak Ciechanów, w którym rozpoczynała się Twoja przygoda z piłką ręczną.

PK: Tak, nasz sport rozwija się w wielu miastach. Świetnie, że piłka ręczna jest obecne także w tych mniejszych.

MŁ: Twoje przejście do Orlenu Wisły Płock, było niejako powrotem w rodzinne strony.

PK: Tak! Grać tutaj to świetna sprawa, ale dla mnie ma to też drugi wymiar. Wróciłem do siebie. Ponad 20 lat temu na Mazowszu zaczęła się moja przygoda z piłką ręczną. Przygoda, która doprowadziła mnie do brązowego medalu mistrzostw świata. Mistrzostw, których mój rodzinny region jest współgospodarzem.

Przemysław Krajewski – 36-letni piłkarz ręczny, doświadczony skrzydłowy, jeden z liderów Reprezentacji Polski w Piłce Ręcznej Mężczyzn, z którą zdobył brązowy  medal mistrzostw świata w Katarze (2015 r.) oraz uczestniczył w  Olimpiadzie w Rio de Janeiro (2016 r.). Obecnie zawodowo  związany z Wisłą Płock. Trenerzy cenią go nie tylko za skuteczność, ale także dobrą grę w obronie.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony