Mazowsze serce Polski nr 1 (57) 2023

Podsłuchane podpatrzone

Marszałek Adam Struzik podczas wizyty w Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. Autor: Fot. arch. UMWM

Ciekawostki z Mazowsza

Do zobaczenia w Otrębusach!

– Jeśli jeszcze nie byliście w Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach, warto tu zajrzeć! Są wspaniałe eksponaty, prawdziwe perełki motoryzacji – gratka dla małych i dużych – do odwiedzenia zachęca marszałek Adam Struzik (klub PSL). Z żywym zainteresowaniem słuchał ciekawostek na temat unikatowej kolekcji.


Kibic niezłomny

Radny klubu KO Krzysztof Piotr Skolimowski to zagorzały kibic. Nie mogło go więc zabraknąć w FIS Ski Jumping World Cup Zakopane.  Pogoda nie dopisała, ale radny dzielnie kibicował!


KALENDARIUM

  • 476 LAT TEMU – 15 stycznia 1547 r. Siedlce uzyskały status miasta.
  • 474 LATA TEMU – 8 stycznia 1549 r. Kozienice otrzymały prawa miejskie.
  • 174 LATA TEMU – urodził się Aleksander Świętochowski, pisarz, publicysta, działacz społeczny.
  • 160 LAT TEMU – 22 stycznia 1863 r. wybuchło powstanie styczniowe.
  • 24 LATA TEMU – 1 stycznia 1999 r. wszedł w życie nowy podział administracyjny terytorium RP – utworzono 16 województw, 308 powiatów i 65 miast na prawach powiatu.

ZDANIEM RADNYCH:
Co Pan sądzi o próbie unieważnienia uchwały antysmogowej z 2017 r.?

Ludwik Rakowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego (klub KO)

- To zdumiewające, że po tylu latach obowiązywania tzw. uchwały antysmogowej budzi ona wątpliwości. To jest uchwała, której celem jest ochrona życia i zdrowia mieszkańców naszego województwa. Niestety na skutek oddychania zanieczyszczonym powietrzem każdego roku przedwcześnie umiera kilka tysięcy mieszkańców Mazowsza. Tym bardziej kuriozalne jest domaganie się przez prokuratora unieważnienia uchwały antysmogowej. Jestem przekonany, że sąd stanie po stronie samorządu Mazowsza. 


Mirosław Augustyniak, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska (klub PSL)

- Do przeciwników uchwały nie docierają argumenty ani o zagrożeniu zdrowia, ani ekonomiczne. Nawet do nowo budowanych domów przy ulicach z sieciami ciepłowniczymi, pewnie wstawialiby piece na paliwa stałe. To tak, jakby do nowoczesnego samochodu zamontować silnik dwusuwowy, jaki był w np. syrenkach. Domyślam się, że jeżdżenia takim autem sobie nie wyobrażają, ale palenie w nowym domu kopciuchem mieści się w ich wyobraźni. W terenach o dużej gęstości zabudowy takie  ograniczenia jak w naszej uchwale są koniecznością.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony