Mazowsze serce Polski nr 1 (57) 2023

Tym żyje samorząd

Widok na budynek lotniska Warszawa Modlin. Autor: Fot. arch. Lotnisko Warszawa/Modlin.

Newsy samorządowe, w tym kogo czeka zielona przyszłość?

Sąd po stronie Modlina

Modlin wygrał w sądzie z Przedsiębiorstwem Państwowym „Porty Lotnicze” (PPL)w drugiej instancji. O co próbowało zabiegać PPL? O wyeliminowanie z obrotu prawnego uchwały zgromadzenia wspólników Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa Modlin sp. z o.o. dotyczącej wsparcia finansowego na rozwój lotniska w Modlinie.

Zgromadzenie wspólników Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa Modlin sp. z o.o. (MPL) w styczniu 2021 r. podjęło uchwałę w sprawie wsparcia finansowego spółki, której celem był rozwój lotniska w Modlinie. Działaniu temu sprzeciwił się jednak jeden z udziałowców spółki – PPL.

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację PPL od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie oddalającego powództwo PPL w całości w sprawie zaskarżenia uchwały zgromadzenia wspólników. Państwowy udziałowiec, czyli PPL nie pogodził się z decyzją Sądu Okręgowego w Warszawie, który 7 czerwca 2022 r. oddalił jego pozew w całości i wniósł apelację, która została oddalona przez Sąd Apelacyjny w Warszawie. To kolejne potwierdzenie, że pozew PPL-u pozbawiony był podstaw prawnych.

– Kuriozalne, że jeden z udziałowców wytoczył sprawę własnej spółce. A jeszcze bardziej zdumiewające, że chodzi o uchwałę zgromadzenia wspólników, której celem jest rozwój portu w Modlinie – komentuje Marek Miesztalski, przewodniczący Rady Nadzorczej spółki MPL Warszawa Modlin. – Teraz pieniądze, które spółka otrzymała do dyspozycji wskutek zwiększenia kapitału, zostaną odblokowane i wkrótce na lotnisku będą mogły ruszyć nowe inwestycje, takie jak remont drogi kołowania.


Kogo czeka zielona przyszłość?

Znamy laureatów plebiscytu ekologicznego „Wspólna zielona przyszłość”. Inicjatywa wyłania najbardziej wartościowe i nowatorskie projekty związane 
z ochroną przyrody. Wśród laureatów są mazowieckie samorządy: gminy Izabelin (I miejsce) i Jednorożec (wyróżnienie) w podkategorii działania gmin wiejskich, a w podkategorii działania pozostałych gmin: gmina Ostrów Mazowiecka (I miejsce) i miasto Mława (wyróżnienie).

– Mierzymy się z nieuchronnymi problemami wynikającymi ze zmian klimatu. Stajemy przed wyzwaniami, które mają zredukować ryzyko wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych związanych np. z suszą – mówi Janina Ewa Orzełowska (sejmikowy klub PSL), członek zarządu Mazowsza.


1,5% zamiast 1%

Przekazanie tej części podatku w rozliczeniu rocznym często ratuje życie bądź zdrowie potrzebującym. W wyniku zmian w „Polskim ładzie” przyszłość wpływów z 1% stanęła pod znakiem zapytania. Udało się jednak przeforsować pomysł, by zwiększyć odpis podatkowy dla organizacji do 1,5%.


4 tyle miast zyskało Mazowsze wraz z 2023 r. To Latowicz w powiecie mińskim, Bodzanów w powiecie płockim, Jastrząb w powiecie szydłowieckim, Jadów w powiecie wołomińskim.
Na mapie Polski pojawiło się w sumie 15 nowych miast. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, 2,3 mln zł wyniosą wydatki JST związane z pracami ewidencyjnymi, a także ze zmianą
szyldów, pieczątek i tablic.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony