Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Herb Województwa Mazowieckiego
Herb Województwa Mazowieckiego i napis Samorząd Województwa Mazowieckiego
Okolicznościowe logo Mazowsza z okazji 25-lecia
Logo Biuletynu Informacji Publicznej

8.12.2024

Promocja zdrowia psychicznego

Pan Niezwykły

Przedsięwzięcie edukacyjno-kulturalne w zakresie profilaktyki uzależnień dzieci i młodzieży pn. „Pan Niezwykły”.

O zaburzeniach zachowania, zwanych potocznie uzależnieniami behawioralnymi, mówi się w Polsce od niedawna. Obecnie, z racji rozwoju technologii, znacznie zwiększyła się liczba osób dotkniętych tym problemem. Ludzie uzależniają się od zachowań, gdyż szukają w nich ekscytacji i przyjemności, ukojenia swoich emocji, oraz sposobu na radzenie sobie z wyzwaniami życiowymi, które bez tego wydawałyby się zbyt trudne do udźwignięcia. Możliwość rozwoju uzależnień u dzieci i nastolatków związana jest z procesami dojrzewania, potrzebą zaznaczania swojej odrębności czy eksperymentowania z nowymi zachowaniami. Duże znaczenie ma tu wpływ mediów kształtujących trendy mody młodzieżowej na nabywanie różnych dóbr. Sposób spędzania wolnego czasu – surfowanie w sieci, gra na komputerze czy nadmierne korzystanie z portali społecznościowych, może być potencjalnym zagrożeniem, które pojawia się u dzieci i młodzieży z predyspozycjami i cechami, które powodują, że są one bardziej narażone na pojawienie się uzależnienia. Pandemia COVID-19 sprzyjała rozwinięciu się tego rodzaju zaburzeń u młodych osób.

Dostrzegając rozwijający się problem, Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego oraz Musicalową Akademią Talentów MAT stworzyło przedsięwzięcie edukacyjno-kulturalne w zakresie profilaktyki uzależnień dzieci i młodzieży – niecodzienną formę terapii jaką jest musical „Pan Niezwykły”.

„Pan Niezwykły” to barwny, widowiskowy musical, z mądrym przekazem, grany przez młodych dla młodych – aktorami są uczniowie mazowieckich szkół. Musical w niebanalny sposób mówi o tym, w jaki sposób można radzić sobie z wyzwaniami, takimi jak uzależnienia, poczucie osamotnienia czy depresja, przed którymi stają dzieci i młodzież.

Widzowie towarzyszą w podróży bohaterce Klarze, która wchodzi w wirtualny świat pełen niespodzianek, fantazyjnych historii, ale też co za tym idzie – zagrożeń i słabości.

W ramach projektu przeprowadzone są także specjalne spotkania z psychologiem dla dzieci-aktorów podczas prób oraz podsumowanie przez psychologa poruszanych treści, po każdym ze spektakli. Dodatkowo, rodzice oraz dzieci i młodzieży, które obejrzą spektakl mogą wziąć udział w spotkaniach warsztatowych, które również dotyczą profilaktyki uzależnień.

Trwa pilotaż projektu. Pierwsze spektakle odbyły się w listopadzie 2022 r. w Warszawie. Kolejne spektakle wystawiane będą w marcu 2023 r. w Płocku.

Pan Niezwykły w liczbach – podsumowanie spektakli w Warszawie:

11 spektakli, które obejrzało blisko 3 000 zachwyconych widzów. Ponad 80 wspaniałych młodych artystów na scenie, prezentujących blisko 200 barwnych kostiumów oraz 19 poruszających piosenek. Jeden piękny spektakl wspierający psychiatrię dziecięcą w Polsce.

Podmiot udostępniający: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

Wytworzył: Gabriela Kołodziej (ZD)

Data wytworzenia: 23.11.2022

Opublikował w BIP: Urszula Sabak

Data opublikowania: 23.11.2022 11:51

Ostatnio zaktualizował: Urszula Sabak

Data ostatniej aktualizacji: 24.11.2022 11:59

Liczba wyświetleń: 1523

Data opublikowania: 23.11.2022 11:51


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony