Mazowsze serce Polski nr 7-8 [63-64]

Radni województwa apelują w sprawie rolników

Ludwik Rakowski Autor: Arch. UMWM

Radni województwa podczas obrad zaapelowali do rządu RP o podjęcie zdecydowanych działań, które poprawią sytuację branży rolno-spożywczej w kraju.

Pierwszy raz od dłuższego czasu odbyła się stacjonarna sesja Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Tym razem radni spotkali się w siedzibie Mazowieckiego Teatru Muzycznego (instytucja kultury samorządu) i poruszyli m.in. temat lotniska Warszawa/ Modlin.

Trudna sytuacja branży rolno-spożywczej

W stanowisku w tej sprawie – mając na uwadze dobro Mazowszan – sejmik wyraził głębokie zaniepokojenie kryzysem w rolnictwie.

„Wpływ na obecną sytuację mają elementy gospodarki krajowej, a także polityka Unii Europejskiej i międzynarodowa Państwa Polskiego, które uległy w ostatnim czasie dużym zmianom w wyniku agresji Rosji na Ukrainę. Bezpośrednio odpowiedzialne za ten stan rzeczy są m.in. spadki cen produktów rolnych, wzrost kosztów produkcji (surowce, nawozy, paliwo, energia elektryczna, robocizna), inflacja, napływ ukraińskich produktów rolnych na krajowy rynek, międzynarodowe sankcje nałożone na rynki Rosji i Białorusi, zaleganie w magazynach krajowych produktów rolnych z sezonu 2022 ze względu na obciążenie infrastruktury transportowej przewozem produktów ukraińskich, narastające zjawisko suszy rolniczej.

(…) Ze względu na wyżej wymienione czynniki Sejmik Województwa Mazowieckiego oczekuje od Rządu Rzeczypospolitej Polskiej natychmiastowego podjęcia zdecydowanych działań mających na celu poprawę obecnej sytuacji całej branży rolno-spożywczej na terenie kraju. Dalsze zaniechania w tej kwestii z pewnością doprowadzą do zapaści polskiego i mazowieckiego rolnictwa, czego efektem będzie olbrzymi kryzys finansowo-gospodarczy. Usuwanie skutków tego kryzysu z pewnością zajmie wiele lat i będzie wielkim obciążeniem dla całego społeczeństwa naszego kraju.” – czytamy w stanowisku.

Co dalej z portem Warszawa/Modlin?

Lotnisko Warszawa/Modlin cieszy się zainteresowaniem podróżujących. Aby zapewnić komfortowe warunki obsługi, musi się rozwijać, a to wymaga dokapitalizowania spółki. I chociaż samorząd województwa stara się do tego doprowadzić, to państwowi udziałowcy warunkują inwestowanie w spółkę w sytuacji, gdy będzie wykazywała zysk. A nie może go wykazać głównie ze względu na brak możliwości rozwoju infrastruktury portu i wygenerowania tym samym dodatkowych przychodów.

Podczas sesji odbyła się dyskusja na temat przyszłości lotniska. Radni Koalicji Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego zaapelowali o odsprzedanie na rzecz Samorządu Województwa Mazowieckiego udziałów rządowych w spółce. To umożliwiłoby doinwestowanie i rozwój lotniska. A skorzystaliby na tym przede wszystkim podróżni.

– Zaangażowanie udziałowców rządowych w rozwój Portu Lotniczego Warszawa/Modlin wydaje się być niedostateczne. Dlatego będziemy dążyć do odsprzedania samorządowi Mazowsza udziałów przez stronę rządową. Pasażerowie chcą latać z Modlina, ale warunki obsługi są dalece niezadowalające – podkreślił przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski (klub radnych KO). – Wszystkim chcącym korzystać z tego portu winni jesteśmy jak najszybszą poprawę jakości obsługi.

W walce z SO2

Najważniejszym zamierzeniem wprowadzenia Programu Ochrony Powietrza jest osiągnięcie poziomów dopuszczalnych i docelowych dwutlenku siarki (SO2) w powietrzu, a przez to kompleksowa poprawa jakości powietrza w strefie mazowieckiej, w której te poziomy zostały przekroczone. Program obowiązuje do 30 czerwca 2027 r.

Podstawą do stworzenia dokumentu była diagnoza stanu w zakresie jakości powietrza na terenie stref mazowieckiej oraz Płocka. Analizy warunków występowania wysokich stężeń na stacjach pomiarowych w Białej i w Płocku, wyniki modelowania rozprzestrzeniania dwutlenku siarki w strefie mazowieckiej oraz bilanse jego emisji wyraźnie wskazują, że główną przyczyną wystąpienia przekroczeń poziomu dopuszczalnego SO2 w powietrzu jest emisja z zakładu przemysłowego w Płocku. Dlatego działania naprawcze określone w Programie dotyczą ograniczania emisji przemysłowej. Plan zawiera zestawienie działań krótkoterminowych, strategię udostępniania informacji zainteresowanym stronom oraz uzasadnienie zakresu określonych i ocenionych zagadnień Planu, jak również wskazuje organy administracji właściwe m.in. do monitorowania realizacji Planu i wydania aktów prawa miejscowego.

Tlenki siarki odpowiedzialne są za tzw. kwaśne deszcze, które prowadzą do spadku żyzności gleb i obumierania roślin. Ponadto reagują w powietrzu z innymi związkami, przez co powstaje groźny pył drobny (PM). Są one szkodliwe nie tylko dla roślin czy środowiska, ale nawet dla architektury i infrastruktury, inicjują bowiem korozję metalowych konstrukcji.

Na szkodliwe działanie tlenków siarki nie jest odporny również ludzki organizm. Kontakt z SO2 powoduje podrażnienie górnych dróg oddechowych i może przyczyniać się do rozwoju stanów zapalnych i chorób, np. rozedmy płuc.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony