Dzieje się na Mazowszu

Wachlarze Świata, kolekcja Hanny Krasuskiej-Terki

4 wachlarze w gablocie na wystawie Autor: Fot. Biblioteka Pedagogiczna w Siedlcach
Nazwa Wystawa „Wachlarze Świata”. Kolekcja Hanny Krasuskiej-Terki, Siedlce
Opis Wachlarze – przedmioty, które są znane od starożytności i używane po dzień dzisiejszy, wystawa w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach.

Data rozpoczęcia wydarzenia: 1 grudnia 2023 09:00

Data zakończenia wydarzenia: 20 grudnia 2024 18:00

Lokalizacja wydarzenia: Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach

Wachlarze – przedmioty, które są znane od starożytności i używane po dzień dzisiejszy, wystawa w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach.

Zapraszamy serdecznie na najnowszą wystawę z cyklu „Twoje pasje w naszej bibliotece”! Tym razem swoją fascynującą kolekcję prezentuje nasza koleżanka z biblioteki, Hanna Krasuska-Terka. Przedstawia ona wachlarze – przedmioty, które są znane od starożytności i używane po dzień dzisiejszy.

Wystawa, składająca się z 43 wachlarzy, obejmuje unikalne eksponaty wykonane w Europie i Azji, sięgając od lat 80. XIX wieku aż po współczesność.

Wachlarz, choć prosty w formie, ma bogatą historię. Wykonywany z różnorodnych materiałów, od naturalnych, takich jak pióra, drewno, czy liście, po bardzo cenne, jak kość słoniowa, macica perłowa, czy metale szlachetne. Zawsze przyciągał uwagę swoją elegancją i funkcjonalnością. Zdobnictwo wachlarzy zawsze odzwierciedlało aktualne trendy w sztuce, obejmując różnorodne techniki, od malarskich, stolarskich, po hafciarskie i jubilerskie. Te piękne przedmioty pełniły różnorodne funkcje, począwszy od praktycznych, przez reprezentacyjne, aż po te o charakterze religijnym.
Dzisiaj wachlarze są często pamiątką z podróży, przywożoną przez turystów z różnych zakątków świata, takich jak Hiszpania, Chiny czy Japonia.

Wystawę można podziwiać od 1 grudnia br. do 20 stycznia 2024 r. w godzinach otwarcia biblioteki.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony