Aktualności - bezpieczeństwo

Solidarni z mieszkańcami Belgii i Niemiec

Kontury mapy Belgii, na której czarnym kolorem zaznaczona jest Walonia - południowa część Belgii Autor: Autorstwa Vascer – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11832817

W ostatnich dniach całym światem wstrząsnęły wiadomości o tragicznej powodzi, która nawiedziła zachodnią Europę. Wśród poszkodowanych krajów są Niemcy, a także Belgia, która ogłosiła 20 lipca Dniem Żałoby Narodowej.

W Niemczech, w których bilans ofiar śmiertelnych wyniósł dotąd 165 osób, najbardziej ucierpiały Nadrenia Północna – Westfalia i Nadrenia Palatynat. Straty spowodowane gwałtowną powodzią odnotowywane są także w Saksonii i w Bawarii.

Z powodu obfitych opadów deszczu w Belgii doszło do najtragiczniejszej w historii kraju powodzi. Najbardziej ucierpiała Walonia, położona w południowo-wschodniej części kraju. Wezbrane wody zalały aż 240 z 262 gmin. Spowodowało to ogromne spustoszenia – zniszczone domy, drogi, pozrywane mosty. Niestety, są także ofiary śmiertelne. Do tej pory zginęło 31 osób, a 163 wciąż są poszukiwane.

W geście solidarności z poszkodowanymi marszałek Adam Struzik wystosował listy do premiera regionu Walonii Elio di Rupo oraz ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego Królestwa Belgii w Warszawie Luca Jacobsa.

– Z głębokim przejęciem przyjąłem wiadomość o niszczycielskiej i tragicznej w skutkach powodzi, która nawiedziła Belgię w ostatnim tygodniu – napisał marszałek Adam Struzik. – W imieniu Zarządu Województwa Mazowieckiego, moim własnym i mieszkańców Mazowsza pragnę złożyć wyrazy najgłębszego współczucia pogrążonym w żałobie rodzinom ofiar, poszkodowanym oraz wszystkim mieszkańcom regionu walońskiego, a zwłaszcza tym, którzy w napięciu i nadziei oczekują na informacje o swoich bliskich zaginionych. 20 lipca, czyli w dniu, w którym Belgia będzie przeżywać Dzień Żałoby Narodowej będziemy szczególnie pamiętać o tych, którzy ucierpieli w wyniku tego kataklizmu i o tych, którzy niestrudzenie walczą z jego skutkami.

Podobnej treści list marszałek Adam Struzik skierował również do Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec dr. Arndta Freytag von Loringhoven.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony