Bezpieczeństwo

Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny

bilbord_jesteś widoczny jesteś bezpieczny.jpg

Kampania dotycząca bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym skierowana przede wszystkim do najmłodszych mieszkańców Mazowsza.

Od 31 sierpnia 2014 r. każda osoba poruszająca się po zmierzchu po drodze, poza obszarem zabudowanym, musi posiadać widoczny element odblaskowy. Zasada jest prosta: im jesteśmy bardziej widoczni, tym lepiej.

W związku z tym Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Mazowiecka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w porozumieniu z wojewódzkimi ośrodkami ruchu drogowego rozpoczęli w 2014 r. kampanię społeczną „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Kampania jest skierowana szczególnie do uczniów klas IV i V, ponieważ to w tej grupie młodzieży odbywa się przygotowanie do „egzaminu” na kartę rowerową.

-„Jesień i zima to pory roku, kiedy szczególnie przypominamy pieszym i rowerzystom o bezpiecznym zachowaniu na drodze. Pogoda nie rozpieszcza, letnie słońce ustępuje deszczom i pluchom. Zamiast kolorowych letnich ubrań zakładacie ciepłe, zazwyczaj ciemne kurtki. Wszystko to sprawia, że jako piesi czy rowerzyści jesteście słabo widoczni dla kierowców. Najbardziej zgubne jest przekonanie, że skoro my już z daleka widzimy nadjeżdżający samochód, to jego kierowca z pewnością też nas zauważył. Nic bardziej mylnego. Gdy poruszamy się po zmroku w ciernym ubraniu, dla kierowcy nie odróżniamy się od pobocza. Może on nas zauważyć dopiero z odległości 40 metrów. To za mało, by wyhamował. Możecie to zmienić. Razem możemy poprawić Wasze bezpieczeństwo na drodze. Noś odblaski! Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” – apeluje Adam Struzik marszałek województwa mazowieckiego.

W trakcie kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” uczniowie publicznych szkół podstawowych z Mazowsza otrzymują elementy odblaskowe dla siebie i najbliższej rodziny oraz mają możliwość zdobywania niezbędnej wiedzy z obszaru bezpieczeństwa ruchu drogowego, przekazywanej przez specjalistów z wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego z regionu. Podczas spotkań młodzi Mazowszanie poznają również zasady udzielania pierwszej pomocy pod okiem ratowników medycznych lub strażaków oraz mają okazję zaprezentować swoje umiejętności jazdy na rowerze, pokonując rowerowy tor przeszkód lub miasteczko ruchu drogowego. Omawiane są również zagadnienia związane z bezpiecznym poruszaniem się na coraz bardziej popularnych środkach transportu, takich jak hulajnogi elektryczne, rolki czy deskorolki. Spotkania z dziećmi podczas kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” będą odbywać się w szkołach na terenie województwa mazowieckiego.

Aby wziąć udział w kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny poniżej, a następnie przesłać na adres:
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie,
ul. Skoczylasa 4,
03-469 Warszawa
z dopiskiem Biuro Bezpieczeństwa Publicznego
lub przesyłając skan wniosku na adres e-mail: organizacyjny.bp@mazovia.pl

Szczegółowe informacje dotyczące kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” można uzyskać w Biurze Bezpieczeństwa Publicznego pod nr tel. (22) 59-79-105, (22) 59-79-155, (22) 59-79-310, (22) 59-79-706.

Uczniowie mogą również zdobywać wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie poruszania się rowerem w Miasteczku Rowerowym zlokalizowanym na Torze Modlin w Nowym Dworze Mazowieckim. W przypadku zainteresowania udziałem szkoły w takich zajęciach, niezbędne jest ustalenie terminu i możliwości przyjazdu uczniów do Miasteczka Rowerowego z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Warszawie. Dojazd do ww. miasteczka dla uczniów zapewnia szkoła. Uczniowie podczas zajęć również wyposażani są w elementy odblaskowe i ulotki edukacyjne.  W celu uzyskania informacji prosimy o kontakt z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Warszawie, tel. (22) 59-76-704.

Dla potrzeb kampanii społecznej został opracowany spot reklamowy. Zachęcamy do obejrzenia.

 

 

  


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony