Aktualności - bezpieczeństwo

Samorząd Mazowsza pomaga gminom naprawiać skutki nawałnic

Czterech meżczyzn w garniturach i dwie kobiety siedzą obok siebie po jednej stronie stołu konferencyjnego i podpisują dokumenty. Wśród nich jest marszałek Struzik i Janina Ewa Orzełowska Autor: fot. arch. UMWM

Mińsk Mazowiecki, Sanniki, Węgrów, powiat gostyniński oraz gminy Klwów, Skaryszew, Bodzanów, Policzna i Kotuń mogą liczyć na wsparcie samorządu województwa w usuwaniu zniszczeń spowodowanych m.in. przez letnie nawałnice.

Samorząd Mazowsza na ten cel przekaże ponad 3,6 mln zł. Dziś umowy z samorządami podpisali marszałek Adam Struzik oraz wicemarszałek Wiesław Raboszuk. W spotkaniu wzięli również udział wicemarszałek Rafał Rajkowski i członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

Wsparcie to odpowiedź na prośby zgłaszane przez samorządy podkreśla marszałek Adam Struzik.

– Tegoroczne wakacje nie wszystkim mieszkańcom naszego regionu będą kojarzyć się z przyjemnym wypoczynkiem. Niestety wielu z nich musiało zmierzyć się z siłą żywiołów i skutkami, jakie po sobie pozostawiły. Skala zniszczeń po gwałtownych burzach i ulewach jest ogromna – zerwane dachy, zniszczone budynki szkół czy zalane drogi. Mamy świadomość, że naprawienie takich szkód wymaga nie tylko czasu, ale przede wszystkim ogromnych nakładów finansowych. Dlatego, solidaryzując się z poszkodowanymi samorządami, postanowiliśmy wesprzeć ich działania, przeznaczając środki z naszego budżetu na usuwanie zniszczeń.

W czerwcu i lipcu br. Mazowsze nawiedziły gwałtowne burze i ulewne deszcze, które spowodowały liczne szkody w infrastrukturze gminnej oraz powiatowej. Dlatego do Samorządu Województwa Mazowieckiego o pomoc finansową na pokrycie kosztów usuwania zniszczeń zwróciły się władze ośmiu samorządów w tym: Mińska Mazowieckiego, Sannik, Węgrowa, powiatu gostynińskiego oraz gmin Klwów, Skaryszew, Bodzanów i Policznej.  Ponadto wójt gminy Kotuń zwrócił się z prośbą o wsparcie finansowe na naprawę budynku komunalnego, który w kwietniu br. zniszczył pożar.

Jak zauważa wicemarszałek Wiesław Raboszuk tego typu zdarzenia są zawsze bardzo odczuwalne i dotkliwe w skutkach:

– Tym razem dochodzą do tego trudności finansowe, będące pokłosiem epidemii COVID-19, a z którymi borykają się wszystkie samorządy. Udało nam się wygospodarować ponad 3,6 mln zł, które przekażemy innym samorządom, by mogły naprawić to, co zniszczyła natura.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony