Aktualności - współpraca zagraniczna

Zacieśnianie współpracy Mazowsza i Saksonii-Anhalt

Marszałek Adam Struzik z przedstawicielami samorządu Mazowsza i Saksosonii-Anhlat Autor: fot. arch. UMWM

W tym roku mija 20 lat od podpisania partnerstwa regionalnego pomiędzy Samorządem Województwa Mazowieckiego a Krajem Związkowym Saksonia-Anhalt.

Kraj Związkowy Saksonia-Anhalt to jeden z 16 landów Republiki Federalnej Niemiec, który zamieszkuje około 2,3 mln mieszkańców. Jego stolicą i siedzibą rządu jest Magdeburg.

Obszary współpracy

Na przestrzeni 20 lat wpółpraca międzyregionalna objęła takie dziedziny jak: gospodarka, turystyka, kultura, sport, wymiana młodzieży, energetyka, odnawialne źródła energii, innowacyjność czy bezpieczeństwo ruchu drogowego. Organizowane też były wydarzenia kulturalne, m.in.: „Dni Chopina w Saksonii-Anhalt”, wystawa fotograficzna „Zabytkowe budowle szlaku romańskiego w Saksonii-Anhalt” w Muzeum Regionalnym w Siedlcach, „Dni Saksonii-Anhalt” na Mazowszu. Odbył się również study tour w ramach współpracy sieci „Ogrody Marzeń”.

W obszarze sportu zorganizowano m.in. spotkanie poświęcone sposobom finansowania sportu dzieci i młodzieży w wymiarze regionalnym oraz turniej piłki siatkowej dziewcząt czy Międzynarodowy Wyścig Kolarski Dookoła Mazowsza.

Oba regiony współpracowały w projekcie Interreg IIIC – Europejska Sieć Regionów Chemicznych oraz rozwijały współpracę dwustronną, dotyczącą zagadnień związanych z gospodarką odpadową i rewitalizacją terenów poprzemysłowych, w tym przemysłu chemicznego. Saksonia-Anhalt była partnerem wiodącym w projekcie Smart Chemistry Specialisation Strategies (S3Chem), realizowanym w ramach programu Interreg 2014–2020.

W wywiadzie dla niemieckiej stacji radiowej MDR marszałek Adam Struzik podkreślił: – W mojej ocenie to bardzo efektywna współpraca. Jednym z najważniejszych osiągnięć był fakt, że udało się nam wywalczyć na poziomie Unii Europejskiej kategorię regionów przejściowych. Oba nasze regiony skorzystały na tym w ramach polityki spójności. Ale też jest oczywiście współpraca dwustronna i tutaj najważniejszy jest szereg projektów i programów które realizowaliśmy przez te dwie dekady m.in. z obszaru kultury i współpracy młodzieży. Bardzo to sobie cenimy.

Premier Saksonii-Anhalt Reiner Haseloff dodał: – Jeżeli chodzi o nasze zamierzenia to w 2027 r. wchodzi nowa perspektywa finansowa dla UE. W naszych regionach mamy do czynienia z podobną strukturą, mamy podobne branże i cele. Już dziś pracujemy nad tym, by po 2027 r. nasze regiony miały dalej wsparcie. Uzgodniliśmy, że będziemy współpracować w dziedzinie gospodarki o obiegu zamkniętym, gospodarki odpadami i utylizacji odpadów. Planujemy także projekty w zakresie zaawansowanych badań medycznych z obszaru neurologii – zamierzamy skomunikować ze sobą uczelnie z Magdeburga i Warszawy. Kontynuowana będzie współpraca i wymiana młodzieży m.in. w zakresie miejsc pamięci.

Spotkanie z przedstawicielami Sejmiku Województwa Mazowieckiego

Z parlamentarzystami Saksonii-Anhalt spotkał się wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marcin Podsędek wraz z radnymi z sejmikowej Komisji Promocji Województwa Mazowieckiego i Współpracy Zagranicznej – Konradem Wojnarowskim (przewodniczący komisji) oraz Stefanem Traczykiem.

Delegacja z Saksonii-Anhalt gościła także w Instytucie Elektrotechniki. Spotkanie zaowocowało wspólnymi planami naukowymi między Mazowszem a Saksonią-Anhalt.

Równie cenne były równoległe punkty programu – wicemarszałek Wiesław Raboszuk spotkał się z ministrem dr. Rainerem Robrą w Muzeum Sportu i Turystyki. Dyskutowano m.in. o możliwościach poszerzenia wspólnych działań w obszarze turystyki rowerowej obydwu regionów oraz nawiązania współpracy związanej z odkrywaniem i propagowaniem śladów XVI wiecznego osadnictwa Olendrów na obszarach między innymi wzdłuż Wisły oraz Łaby.

Kraj związkowy Saksonię-Anhalt podczas spotkań reprezentowali premier Reiner Haseloff, przewodniczący dr Gunnar Schellenberger, prof. Armin Willingmann – Minister Nauki, Energii, Ochrony Klimatu i Środowiska, dr Rainer Robra – Minister Stanu, Europy i Kultury Saksonii-Anhalt. Z okazji rocznicy partnerstwa przedstawicielom administracji towarzyszyli burmistrzowie miast partnerskich Radomia, Ciechanowa i Siedlec, a także dyrektorzy placówek kulturalnych i edukacyjnych, które współpracują z jednostkami na Mazowszu. Delegacji towarzyszyła także Cornelia Pieper, Konsul Generalna Niemiec w Gdańsku.

 

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony