Aktualności - współpraca zagraniczna

Silne regiony to silna Europa

posiedzenie Komitetu Regionów online, w kadrze 2 uczestników spotkania Autor: fot. Katarzyna Mańska

Pierwsza w tym roku sesja plenarna Europejskiego Komitetu Regionów obfitowała w debaty z udziałem komisarzy unijnych. W posiedzeniu wziął udział Marszałek Adam Struzik.

Debata na temat wdrażania polityki spójności z udziałem Elisy Ferreiry, europejskiej komisarz do spraw spójności i reform oraz Liliany Pawłowej, wiceprezeski EBI, odpowiedzialnej za politykę spójności, była okazją do odnowienia kluczowych stosunków międzyinstytucjonalnych. Wspólny plan działania wypracowany przez Dyrekcję Generalną ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej (DG REGIO) Komisji Europejskiej oraz Europejski Komitet Regionów określa szereg konkretnych działań w pięciu priorytetowych obszarach mających kluczowe znaczenie dla obu instytucji. Podczas sesji rozmawiano też o konieczności skoncentrowania się na obszarach wiejskich z myślą o spójności oraz o roli inteligentnej zrównoważonej mobilności w regionach, miastach i wsiach w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu.

Bilans prac na rzecz regionów

Dokonano również podsumowania działań Europejskiego Komitetu Regionów za 2021 r. Bilans prac to 9 rezolucji i 59 opinii. Podkreślono, że w ciągu ostatniego roku europejskie władze lokalne i regionalne odgrywały wiodącą rolę w zarządzaniu kryzysem związanym z COVID-19.

Podczas sesji plenarnej KR przyjął opinię w sprawie wniosku autorstwa sprawozdawcy Adriana Tebana (RO/EPL), w której zaapelował o wprowadzenie mechanizmu sprawiedliwej transformacji dla regionów związanych z przemysłem motoryzacyjnym oraz o nawiązanie nowego wielopoziomowego dialogu na rzecz sprawiedliwej transformacji.

Przyznano także pierwszą Nagrodę im. Pawła Adamowicza, ustanowioną na cześć prezydenta Gdańska. Otrzymała ją burmistrzyni Kolonii Henriette Reker. Uhonorowano ją za odwagę i determinację w promowaniu wieloletnich działań na rzecz wolności, solidarności i równości w Kolonii.

Michael Schneider – przyjaciel Mazowsza

Na spotkaniu online Europejskiej Partii Ludowej pożegnano kończącego członkostwo w Europejskim Komitecie Regionów Michaela Schneidera, sekretarza Stanu Saksonii-Anhalt, byłego przewodniczącego Grupy Europejskiej Partii Ludowej w KR oraz  przewodniczącego Komisji COTER.  Marszałek Adam Struzik, podsumowując długoletnią  współpracę z Michaelem Schneiderem, podkreślił m.in. jego zaangażowanie w budowanie wspólnej, silnej Europy oraz rozwijanie kontaktów dwustronnych.

 – Michaelu, jesteś dla mnie uosobieniem fundamentalnych wartości, na których opiera się Unia Europejska, jak dobro wspólne, solidarność, samorządność, pomocniczość. Jesteś dla mnie wzorem polityka, który umie łączyć sprawy regionalne, lokalne z dużą polityką europejską. W wymiarze kontaktów dwustronnych zrobiłeś bardzo dużo dla regionów przejściowych, w tym dla Mazowsza. Bardzo też cenię i Ci dziękuję za kontakty dwustronne, wizyty w Polsce, na Mazowszu. Jesteś przyjacielem Mazowsza, Polski. Drzwi Warszawy, Mazowsza, są zawsze dla Ciebie otwarte – mówił marszałek Adam Struzik.

 

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony