Mazowsze serce Polski nr 6

Podsłuchane, podpatrzone

0x480.jpg Autor: moritz320/Pixabay

Zdaniem radnych

Lato z kulturą na Mazowszu – szczególnie polecam!

Urszula Kierzkowska, przewodnicząca Komisji Prawa, Samorządu, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego (klub KO)

Mazowsze jest regionem bardzo bogatym kulturowo. W Warszawie zachęcam do spędzenia czasu w Łazienkach Królewskich, gdzie odbywają się Koncerty Chopinowskie czy Festiwal Strefa Ciszy. Warto odwiedzić nasze samorządowe zamki, pałace i muzea, zajrzeć do Płocka – Stolicy Kultury Mazowsza czy poznać takie perełki naszego regionu jak Bazylika Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku z największym zespołem fresków romańskich w Polsce.

Ewa Lisiecka, członek Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego (klub PiS)

Mazowsze ma dużo do zaoferowania mieszkańcom całego kraju. Wymienię kilka atrakcji.
W rocznicę Cudu nad Wisłą, 15 sierpnia, na pewno będę w Ossowie. Dla melomanów polecam Warszawską Operę Kameralną, gdzie wciąż trwa Festiwal Mozartowski – to piękne wydarzenie! Dla lubiących aktywny wypoczynek przyjemnym miejscem będą tzw. Glinianki w Zielonce lub spływ kajakami po Liwcu – z wizytą w czarującym zamku w Liwie, gdzie organizowane są Turnieje Rycerskie. Zatem lato na Mazowszu zapowiada się bardzo ciekawie!


Ciekawostki z Mazowsza

Zgadnij, kto to

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka wielu radnych województwa podzieliło się zdjęciami z dzieciństwa i pokazało, że w każdym z nas drzemie dziecko :). Kto się najbardziej zmienił? (patrz galeria)


Kalendarium 

177 LAT TEMU

14 czerwca 1845 r. otwarto pierwszy odcinek Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, pierwszej linii kolejowej w Królestwie Polskim.

150 LAT TEMU

4 czerwca 1872 r. zmarł Stanisław Moniuszko.

100 LAT TEMU

30 czerwca 1922 r. urodził się Miron Białoszewski.

82 LATA TEMU

20 czerwca 1940 r. w ramach akcji AB 21 czerwca w Palmirach pod Warszawą zostali rozstrzelani wybitni przedstawiciele polskiego życia politycznego, społecznego, kulturalnego i sportowego. Wśród ofiar był m.in. marszałek Sejmu Maciej Rataj.

46 LAT TEMU

25 czerwca 1976 r. po zapowiedzi podwyżek m.in. mięsa o 69 proc. i cukru o 100 proc., w Radomiu, Ursusie i Płocku rozpoczęły się strajki robotnicze.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony