Mazowsze serce Polski nr 2 (70) 2024

Każdy głos ma moc

Urna do głosowania Autor: FOT. DJEDZURA/GETTYIMAGES

7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Kto przejmie odpowiedzialność i pokieruje mazowieckimi gminami, powiatami i sejmikiem województwa? To zależy od samych Mazowszan!

Uczestnictwo w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmiku województwa oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast jest przywilejem, ale i obywatelskim obowiązkiem każdego uprawnionego do głosowania Mazowszanina. Głosowanie odbędzie się w lokalach wyborczych 7 kwietnia między godz. 7.00 a 21.00. Ewentualna druga tura wyborów na tych wójtów, burmistrzów, prezydentów miasta, którzy nie zostaną wyłonieni w pierwszej turze, odbędzie się 21 kwietnia. Sposób głosowania jest prosty – na każdej z otrzymanych kart do głosowania wstawiamy znak „x” przy nazwisku jednego kandydata. Kart wyborczych będzie kilka, bo jednocześnie uczestniczymy w wyborach radnych do sejmiku, powiatu i gminy oraz wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Liczy się każdy głos!

I pamiętajmy: każdy oddany głos ma moc, bo decyduje o zwiększeniu poparcia dla wybranego kandydata na liście wyborczej, zarazem pomniejszając szanse kandydatów z konkurencyjnych list. Wybory samorządowe są bardzo istotne. Wielu twierdzi, że są ważniejsze od parlamentarnych, bo wybieramy tych, którzy będą rządzić na Mazowszu. To właśnie od sposobu i skuteczności zarządzania gminą, powiatem, czy województwem w decydującym stopniu zależeć będzie jakość życia mieszkańców w kolejnych pięciu latach. Te wybory dotyczą istoty samorządności, bo o bardzo wielu sprawach ważnych dla lokalnej społeczności decyduje i powinien decydować sejmik województwa, prezydent, burmistrz, wójt i radni lokalni, a nie ministrowie czy prezydent RP. Te wybory są o naszym prawdziwym, codziennym życiu każdego i każdej z nas, a zarazem o przyszłości naszego regionu, miasta, miasteczka i wsi. Dlatego wybory 7 kwietnia są dla naszych rodzin i naszych najbliższych najważniejsze.

Krótka i intensywna kampania

Tym razem kampania wyborcza jest wyjątkowa, bo po raz pierwszy przypada na czas zimowy. Odbywa się w wielu miejscach i na kilku poziomach na terenie całego Mazowsza. I jest krótka, potrwa jedynie kilka tygodni. Listy kandydatów na radnych w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic miasta stołecznego Warszawy komitety wyborcze będą mogły zgłaszać do 4 marca do godz. 16.00, zaś termin zgłaszania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast upłynie dopiero 14 marca. Oznacza to, że kandydatów na radnych poznamy dopiero na miesiąc przed wyborami.

Wybory do sejmiku

Sejmik jest reprezentacją wszystkich Mazowszan, czyli 5,5 mln mieszkańców naszego regionu. W wyborach do Sejmiku Województwa Mazowieckiego mandaty uzyska 51 radnych. Wybrani zostaną oni w 7 okręgach wyborczych, w wyborach bezpośrednich, dokonywanych z list komitetów wyborczych.


Dr hab. Tomasz Słomka, prof. UW, politolog, Uniwersytet Warszawski

Samorząd terytorialny, w ciągu ostatnich ponad trzydziestu lat, stał się jednym z fundamentów polskiego systemu ustrojowego. To organy gminy, powiatu i województwa kreują polityki najbliższe ludziom, zatem warto mieć wpływ na to, kto zorganizuje publiczny transport, zadba o dobry stan dróg czy stworzy optymalny dostęp do edukacji. Elekcja samorządowa ma jeszcze jeden istotny walor – na poziomie lokalnym i regionalnym mamy szansę wyboru ludzi, których znamy osobiście, jesteśmy świadomi ich umiejętności i kompetencji.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony