Mazowsze serce Polski nr 2 (70) 2024

Go Mazovia LIFE - plan na odpady

Jednorazowe opakowania Autor: FOT. LANASTOCK/GETTYIMAGES

Problem z odpadami wciąż istnieje. Potrzebne są pilne działania. Samorząd Mazowsza postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Rozwiązaniem jest projekt GO MAZOVIA LIFE.

W ostatnich latach w Polsce gospodarkę odpadami determinował chaos. Nasilenie się pożarów różnego rodzaju miejsc gromadzenia odpadów w 2017 i 2018 r. wywołało panikę legislacyjną. Postanowiono m.in. przetasować kompetencje organów wydających decyzje w zakresie gospodarowania odpadami. Przeorganizowano służby inspekcji ochrony środowiska, dołożono obowiązków formalnych i finansowych przedsiębiorcom zajmującym się zbieraniem i przetwarzaniem odpadów. Przygotowano Bazę Danych Odpadowych (BDO).

Pomysł na śmieci

Rezultaty tych działań to m.in.: gigantyczne obciążenie dla administracji, spory kompetencyjne, wielkie nakłady finansowe firm na spełnienie wymogów formalnych, obciążenia przedsiębiorców w związku z długotrwałym oczekiwaniem na decyzje, ale także obsługę BDO. A ostatecznie poskutkowało to wzrostem kosztów za odbiór i przetwarzanie odpadów. Powiększyła się przestrzeń dla szarej strefy, działalności przestępczej i wzrosły koszty usuwania ewentualnych szkód w środowisku. Mazowsze, które także padło ofiarą skutków porzuconych odpadów wystosowało do nowych władz centralnych postulaty legislacyjne i organizacyjne mające naprawić sytuację. Propozycje dotyczą m.in. wyeliminowania nieścisłości prawnych powodujących spory między organami o właściwość przy wydawaniu określonych decyzji, zmian w zakresie wypełniania odpadami wyrobisk, np. po wydobyciu żwiru, czy naprawy BDO. Wzmiankowaliśmy o zmianę przepisów dotyczących zabezpieczenia roszczeń na wypadek szkody w środowisku i objęcie pozwoleniami zintegrowanymi wszystkich zagadnień związanych z gospodarką wodną na terenie funkcjonowania instalacji nie tylko tych bezpośrednio z nią związanych.

Marcin Podgórski, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie

Potrzebne są zmiany, dlatego samorząd Mazowsza podjął inicjatywę dotyczącą wzmocnienia roli planowania regionalnego systemu gospodarki odpadami, zapobiegania powstawaniu odpadów oraz gospodarki o obiegu zamkniętym. Opracowaliśmy projekt GO MAZOVIA LIFE, który ma szansę otrzymać wsparcie Komisji Europejskiej (KE) w ramach programu LIFE. Wstępna koncepcja uzyskała pozytywną ocenę KE, a konsorcjum, którego liderem jest województwo mazowieckie, otrzymało zaproszenie do złożenia pełnej wersji projektu w marcowym naborze.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony