Aktualności - zdrowie i polityka społeczna

Dzień Ratownictwa Medycznego

Autor: Fot. arch. UMWM

Zawsze gotowi, by ruszyć na ratunek – bez względu na porę dnia i pogodę. Ratownicy medyczni, lekarze i pielęgniarki pracujący w szpitalnych oddziałach ratunkowych, 13 października obchodzą swoje święto.

Podziękowania dla ratowników

W tym szczególnym dla ratowników medycznych dniu, w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, odbyła się uroczysta gala. Spotkanie było okazją do podziękowania osobom, które ratują ludzkie życie.

–  Kieruję do Państwa wielkie podziękowania za codzienną ciężką pracę. Za to, że możemy na Państwa liczyć, że nigdy Państwo nie zawodzą. Przy okazji przekazuję też podziękowania od Mazowszan, które i do nas docierają. Mieszkańcy dziękują za szybkie docieranie do potrzebujących, profesjonalne udzielanie niezbędnej pomocy, a przede wszystkim za to, że czują się bezpieczni. Za to jesteśmy Państwu wdzięczni – dziękował przewodniczący sejmiku Ludwik Rakowski.  

Marszałek Adam Struzik i przewodniczący sejmiku Ludwik Rakowski uhonorowali ponad 140 pracowników stacji pogotowia i szpitalnych oddziałów ratunkowych z Mazowsza.

– Dzisiejsze święto ratownictwa medycznego wpisuje się w jubileusz 25-lecia samorządu województwa. Ćwierć wieku temu przekazano nam do zarządzania dużą część usług publicznych, w tym ochronę zdrowia. Samorządy stanęły na wysokości zadania, inwestując w sprzęt, modernizację, remonty obiektów i zakup nowoczesnej aparatury. Bez należytych nakładów na ochronę zdrowia nie da się budować nowoczesnego państwa. Liczę, że pojutrze wybierzemy władze publiczne w Polsce, które to rozumieją – mówił marszałek Adam Struzik.

– Dyplomy uznania od marszałka województwa to namacalny dowód, że codzienną, trudną i stresującą pracę ratowników i medyków pracujących w karetkach czy na SOR-ach widzą i doceniają także władze województwa – powiedział Karol Bielski, dyrektor warszawskiej stacji „Meditrans”.

Ciągła służba

Na Mazowszu jest 214 jednostek systemu ratownictwa medycznego, w tym 37 specjalistycznych i 177 podstawowych, a także 3 śmigłowce i 33 szpitalne oddziały ratunkowe (SOR).

Według danych GUS w 2022 roku samych wyjazdów do miejsca zdarzenia było blisko 435 tys. Najczęściej (ponad 330 tys. razy) karetki jechały do domów, najrzadziej – do szkół. Ratownicy pomogli blisko 564 tys. osób.

– Na przestrzeni ostatnich 30 lat system ratownictwa bardzo się rozwinął. Nie ma porównania jakim obecnie dysponujemy sprzętem. Kiedyś jeździliśmy jako asysta, pomoc lekarza. Dziś jesteśmy w pełni samodzielni, z dużymi uprawnieniami, ale i wiedzą, którą stale musimy pogłębiać – zdradzają ratowniczka Sylwia Krzywicka i pielęgniarka Zuzanna Zwierzchowska.  

Wsparcie ratownictwa

Sejmik Województwa Mazowieckiego pomaga zespołom ratownictwa medycznego w ich codziennej pracy. Dzięki unijnemu projektowi covidowemu realizowanemu przez samorząd Mazowsza do tej pory sfinansowano m.in. zakup 146 karetek, aparatury medycznej, wyposażenia, środków ochrony indywidualnej oraz wykonanie robót budowlanych w placówkach medycznych.

Ponadto w latach 2018–2023 z budżetu województwa udało się zakupić 50 karetek systemowych o łącznej wartości ponad 27 mln zł. Sejmik Mazowsza pomógł również przy remontach budynków stacji pogotowia i wyczekiwania oraz w zakupie sprzętu. Na ten cel przeznaczono ponad 15 mln zł.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony