Aktualności - transport i drogi

Samorządowcy o mobilności miejskiej

Marszałek Adam Struzik przemawia podczas spotkania z samorządowcami. Autor: fot. arch. UMWM

Uruchomienie nowych linii SKM i trzeci etap konsultacji Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej były okazją do spotkania samorządowców Metropolii Warszawskiej.

W Piasecznie spotkali się m.in. marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, radny województwa Piotr Kandyba, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz, burmistrz Mińska Mazowieckiego Marcin Jakubowski i wójt Izabelina Dorota Zmarzlak. Towarzyszyli im przedstawiciele miejskich i wojewódzkich spółek transportowych.

To szansa na rozwój komunikacji

Samorządy stawiają na transport zbiorowy, a Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej to przepustka do środków z Unii Europejskiej na transportowe rozwiązania na terenie metropolii warszawskiej, która jest jednym z najszybciej rozwijających się regionów Europy – na jej terenie mieszka ponad 3 mln mieszkańców. To 6 tys. km kw., 70 gmin i 9 powiatów. Przygotowany przez m.st. Warszawa Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej oznacza przede wszystkim proste, tańsze i łatwiejsze sposoby przemieszczania się, jak chociażby przesiadka do pociągów miejskich. W pociągach SKM linii S4 i S40 obowiązują wszystkie bilety Zarządu Transportu Miejskiego (w tym także Bilety Metropolitalne).

Warto pamiętać, że Sejmik Województwa Mazowieckiego jest właścicielem dwóch spółek: Koleje Mazowieckie – KM i Warszawska Kolej Dojazdowa, z których codziennie korzystają miliony osób.

– Ten plan, to przede wszystkim szansa na tworzenie przyjaznych przestrzeni. Stawiamy na proste, tańsze i łatwiejsze sposoby przemieszczania się. Takie działania doskonale wpisują się w politykę Unii Europejskiej – podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. – Samorząd województwa również zachęca mieszkańców Mazowsza do korzystania ze środków transportu zbiorowego, np. pociągów Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Z zadowoleniem obserwujemy, że z roku na rok cieszą się one coraz większym zainteresowaniem pasażerów dojeżdżających do stolicy do pracy czy szkoły.

Zrównoważona mobilność to zarówno dobre drogi, równe, wygodne dla wszystkich użytkowników chodniki i ścieżki rowerowe, jak też poprawa dostępności transportu publicznego dla jak największej liczby mieszkańców.

– Chcemy poprawić jakość naszego życia i sprawnie pokonywać drogę do pracy czy szkoły, dlatego wdrażamy idee zrównoważonej mobilności. Planujemy działania, które spowodują, że komunikacja zbiorowa i mobilność rowerowa będzie szybszym, prostszym, tańszym i łatwiejszym sposobem przemieszczania niż samochód – mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Wspólne działanie

Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, czyli SUMP (Sustainable Urban Mobility Plan), przygotowany został przez Warszawę z partnerami ze wszystkich gmin stołecznej metropolii. Jest on kontynuacją już wcześniej podejmowanych wspólnych działań m.in. w zakresie rozwoju transportu publicznego.

Jak wziąć udział w konsultacjach społecznych?

Rozwój transportu szynowego wpisuje się w Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. Żeby poznać opinię specjalistów i mieszkańców, Stowarzyszenie Metropolia Warszawa prowadzi konsultacje społeczne na kilku etapach powstawania dokumentu.

W ramach dwóch pierwszych etapów odbyło się 27 spotkań informacyjno-warsztatowych (stacjonarnych i online) na terenie całej metropolii, zarówno otwartych dla wszystkich zainteresowanych, jak i adresowanych do radnych, urzędników, samorządowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, aktywistów i osób reprezentujących kluczowe instytucje, np. kolej czy transport zbiorowy.

10 marca rozpoczął się trzeci etap konsultacji społecznych do Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. Potrwają one do 6 kwietnia, a wziąć w nich można udział podczas:

  • Spotkań online: 23 marca (czwartek) - spotkanie o godz. 10.00 oraz spotkanie o godz. 18.00 :
  • na platformie ZOOM – możesz zabrać głos w dyskusji z fonią i wizją,
  • na YouTube– możesz oglądać spotkanie i jednocześnie dyskutować na czacie: spotkanie o godz. 10.00 oraz spotkanie o godz. 18.00    
  • Na spotkaniu 30 marca (czwartek) o godz. 18.00 w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego, Aleje Jerozolimskie 44, poziom -1 (wejście od WOM):
  • spotkania są dostępne dla wszystkich zainteresowanych, nie obowiązują zapisy ani rejestracja.
  • Podczas dyżuru telefonicznego od 24 do 31 marca pod numerem tel. 513 574 510.
  • Poprzez formularz 

Do 6 kwietnia można również przesyłać opinie na adres e-mail: sump-mw@trako.com.pl .

Praca nad Planem Zrównoważonej Mobilności Miejskiej jest współfinansowana w ramach projektu „Wsparcie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych oraz budowanie współpracy metropolitalnej” przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014–2020.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony