Aktualności - sejmik

Lista Produktów Tradycyjnych

Miód skapujący z  łyżki na chleb z masłem. Zdjęcie z konkursu fotograficznego Autor: fot. Agnieszka Kleniewska

Sejmikowa Komisja Rolnictwa i Terenów Wiejskich zajęła się problematyką identyfikacji produktów tradycyjnych i zachowania dziedzictwa kulinarnego Mazowsza.

165 tradycyjnych mazowieckich produktów

Lista Produktów Tradycyjnych to element promocji oraz gwarancji jakości produktów rolnych, pochodzących z tradycyjnego sposobu wytwarzania. Warto przypomnieć, że to Samorząd Województwa Mazowieckiego ocenia regionalne wnioski o wpis na Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa.

Aktualnie na krajowej Liście Produktów Tradycyjnych (LPT) znajduje się 165 produktów z Mazowsza.

Na LPT mogą być wpisane produkty, których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji, wykorzystywanych od co najmniej 25 lat. Zatem niezależnie od nazwy produktu i jego ewentualnego związku z regionem podstawą wpisu jest wykazanie 25-letniej tradycji wytwarzania produktu. Nie oznacza to, że podmiot zgłaszający produkt do wpisu na listę musi produkować go tak długo, bowiem ten limit odnosi się do produktu, a nie do producenta. Użycie nazwy produktu tradycyjnego odnoszącej się do obszaru geograficznego nie oznacza też uznania pochodzenia tego produktu z obszaru, do którego nawiązuje ta nazwa. Nazwa takiego produktu nie podlega jednak ustawowej ochronie.

Działania informacyjno-promocyjne

Radni zapoznali się z informacją o prowadzonych przez Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWM przedsięwzięciach i działaniach informacyjno-promocyjnych, służących propagowaniu idei produktów tradycyjnych i poszerzaniu ich identyfikacji. Obejmują one:

  • udział w targach krajowych i zagranicznych i innych wydarzeniach promujących żywność tradycyjną i regionalną,
  • organizację i współorganizację konkursów o tematyce żywności tradycyjnej i regionalnej,
  • własne i obce wydawnictwa promujące rolnictwo, tradycyjną i regionalną żywność oraz rozwój obszarów wiejskich,
  • współorganizację wydarzeń promujących rolnictwo na Mazowszu.

Targi krajowe i zagraniczne

W roku 2023 samorząd Mazowsza już zorganizował udział mazowieckich producentów i wytwórców w czterech renomowanych imprezach targowych:

  • FRUIT LOGISTICA w Berlinie, 8–10 lutego br. To kluczowe wydarzenie dla firm z branży owocowo-warzywnej, które pozwala na utrzymanie dotychczasowych i pozyskanie nowych kontaktów, rynków zbytu, a także wymianę doświadczeń. Zaprezentowało się ponad 2,5 tys. wystawców z 90 krajów;
  • Targi Polskich Win i Winnic w Poznaniu, 16–18 marca br. Były poświęcone wyłącznie polskim produktom związanym z branżą winiarską oraz produktom regionalnym. Stały się doskonałą okazją do zaprezentowania mazowieckich produktów kupcom, restauratorom i konsumentom. Dla zwiedzających przygotowano liczne atrakcje m.in.: degustacje oraz prezentacje najlepszych win, nalewek, miodów;
  • Targi EuroGastro w Centrum Targowo-Kongresowym w Nadarzynie, 28–30 marca br. Wzięło w nich udział 49 tys. uczestników. Oferty zaprezentowało około 200 wystawców. Województwo mazowieckie zorganizowało stoisko promujące mazowiecką żywności i napoje. Wydarzenie było doskonałą okazją do zaprezentowania mazowieckich produktów kupcom, restauratorom i konsumentom oraz nawiązania nowych relacji biznesowych. Udział w targach pozwolił mazowieckim producentom na zapoznanie się z branżowymi nowościami oraz wymianę wiedzy, doświadczeń oraz informacji z potencjalnymi partnerami;
  • Warsaw Food Expo w Centrum Targowo-Kongresowym w Nadarzynie, 16–18 maja br. Udział wzięło 289 wystawców z 32 krajów. Zaprezentowało się 8 pawilonów narodowych, a także 3 pawilony regionalne z województw: mazowieckiego, łódzkiego i podkarpackiego. Targi przyciągnęły prawie 5500 branżowych odwiedzających. Były doskonałą okazją do zaprezentowania lokalnych producentów specjalizujących się w wytwarzaniu żywności wysokiej jakości.

W drugiej połowie roku 2023 mazowieccy producenci i wytwórcy uczestniczyć będą jeszcze w trzech ekspozycjach targowych:

  • Smaki Regionów w Poznaniu, 29 września–1 października br. To wydarzenie skierowane do osób, które odżywiają się zdrowo i cenią produkty od lokalnych dostawców. W ofercie Targów poza ekologiczną, certyfikowaną żywością znajdują się regionalne potrawy i produkty, stanowiące dziedzictwo kulinarne regionów. W 2022 r. zaprezentowało się ponad 180 wystawców z 14 regionów Polski. Targi odwiedziło ponad 24 tys. zwiedzających;
  • Natura Food & be ECO w Łodzi, 27–29 października br. Będą poświęcone żywności ekologicznej oraz produktom regionalnym i tradycyjnym. Tradycyjnie corocznie przyciągają kilkuset wystawców i tysiące zwiedzających, wśród których są menedżerowie, rolnicy, producenci, przetwórcy, właściciele sklepów oraz dystrybutorzy żywności. To największe wydarzenie branży ekoproduktów w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Targom towarzyszy szereg spotkań branżowych skierowanych do producentów, przetwórców i właścicieli, pracowników sklepów oferujących produkty wysokiej jakości oraz restauratorów i pracowników gastronomii;
  • Ekogala w Rzeszowie, IV kwartał br. To międzynarodowe targi produktów i żywności wysokiej jakości. Miejsce, gdzie każdy może skosztować oraz zaopatrzyć się w dobrej jakości żywność. To również okazja do poszerzania swojej wiedzy na temat zdrowego trybu życia i ochrony środowiska.

Konkursy o żywności tradycyjnej i regionalnej

Produkty tradycyjne są identyfikowane również poprzez konkursy. Flagowym w tej branży przedsięwzięciem samorządu Mazowsza jest organizowany od 16 lat Konkurs o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem pokazując, jak wielka jest różnorodność mazowieckiej kuchni.

Natomiast Mazowiecki Konkurs Serów Zagrodowych jest konsekwencją organizowanych od kilku lat szkoleń warsztatowych dotyczących przetwórstwa zagrodowego, w tym przetwórstwa mleka. Podczas szkoleń uczestnicy w praktyczny sposób nabywali umiejętności wytwarzania serów podpuszczkowych.

Produktom z Listy Produktów Tradycyjnych poświęcona jest również odrębna kategoria w organizowanym od pięciu lat Mazowieckim Konkursie Fotografii Kulinarnej. Uczestnicy zadziwiają kreatywnością i zaangażowaniem przy tworzeniu fotografii produktów tradycyjnych. Tylko w tym roku wpłynęło aż 95 zdjęć z kategorii Lista Produktów Tradycyjnych. To kolejny dowód na to, że produkty tradycyjne są wciąż żywe w mazowieckiej kuchni.

Współorganizacja wraz z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego konkursu pn. Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów, służy identyfikacji produktów regionalnych oraz gromadzeniu wiedzy o regionalnych potrawach i produktach żywnościowych. Konkurs wspomaga ochronę i zachowanie dziedzictwa kulinarnego regionów poprzez wyszukiwanie potraw i produktów żywnościowych wytwarzanych w gospodarstwach domowych lub przez lokalne podmioty gospodarcze.

Głównym celem kolejnego konkursu pn. Smak Ekologicznej Żywności jest dotarcie do młodych ludzi i poszerzenie ich wiedzy na temat żywności tradycyjnej i ekologicznej oraz jej spożywania. Tematyka tegorocznej XX edycji Konkursu została rozszerzona o zagadnienia pszczelarskie, ze względu na rolę owadów zapylających w środowisku oraz pożytki płynące ze spożywania produktów pasiecznych. Poprzez konkurs przekazujemy młodym ludziom wartości związane z ideą rolniczego produktu tradycyjnego i ekologicznego.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony