Aktualności - sejmik

Komisja Polityki Społecznej o wdrażaniu prac nad Mazowiecką Kartą dla Rodzin z Dzieckiem z Niepełnosprawnością

Mała dziewczynka bawi się szpulką. Autor: www.pixabay.com

Komisja Polityki Społecznej i Prorodzinnej zapoznała się z postępami prac nad wdrożeniem Mazowieckiej Karty dla Rodzin z Dzieckiem z Niepełnosprawnością.

Projekt, realizowany przez Mazowiecki Centrum Polityki Społecznej, skierowany będzie do dzieci do 18. roku życia z orzeczoną niepełnosprawnością oraz ich opiekunów. Będą oni mogli uzyskać zniżki na usługi i towary oferowane przez partnerów – w tym przewoźników kolejowych, instytucje kultury i podmioty lecznicze samorządu Mazowsza. Utracone przychody jednostek i spółek samorządu województwa mazowieckiego (w tym z ulgi ustawowej) pokryte zostaną z budżetu województwa.

Papierkiem lakmusowym każdego środowiska lokalnego, w tym środowiska lokalnego zawartego w ramach instytucjonalnych, jakim jest samorząd (…) jest sposób traktowania osób najsłabszych, najbardziej potrzebujących pomocy – osób bezrobotnych, niepełnosprawnych, wykluczonych, osób z wszelkimi problemami – powiedział radny Artur Czapliński, inicjator tego przedsięwzięcia. Uważam, że te wszystkie prace (…) sama idea, jeżeli uda się to zrealizować, będzie pewnego rodzaju formą przykładu. To będzie bardzo duży sukces tej kadencji naszego samorządu – dodał radny.

Jak powiedziała członek zarządu Elżbieta Lanc, chęć przystąpienia do tego projektu wyrażają również inne samorządy.

Cieszy nas odzew innych samorządów - myślę o tych sportowych zainteresowaniach. Ale jak pójdą te sportowe to myślę, że każdy samorząd będzie miał coś do zaoferowania. Czasami są to obiekty kultury, czasami inne możliwości. Jestem pewna, że jak ruszymy, to wszystko zadziała – podkreśliła Elżbieta Lanc.

MCPS planuje również zaprosić do współpracy podmioty komercyjne.

Sprawy techniczne

Karta będzie dawała możliwość bezpłatnych przejazdów kolejami Mazowieckimi i Warszawską Koleją Dojazdową. Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej prowadzi prace nad włączeniem do projektu Kolei Mazowieckich. Wiąże się to z koniecznością stworzenia systemu personalizacji i zabezpieczenia danych, odpowiadającego potrzebom przewoźnika. Ostatecznie, po wprowadzeniu przez KM nowego systemu kontroli i kodowania biletów, udało się znaleźć rozwiązanie. Powstała koncepcja stworzenia systemu personalizacji, który opierałby się o zabezpieczenia nośnika kodem 2D (kod QR).  

W związku z tym, od maja do czerwca tego roku centrum prowadziło wstępne konsultacje rynkowe w celu pozyskanie informacji o najlepszych, najnowocześniejszych i najkorzystniejszych organizacyjnie i ekonomicznie rozwiązaniach w zakresie systemu personalizacji i przygotowania opisu przedmiotu zamówienia. Udział w konsultacjach wzięły trzy firmy, które spełniły wstępne wymogi.

Efekty pracy

W wyniku analizy pozyskanych informacji i ryzyka, przygotowane zostały dwa warianty realizacji projektu (jeden z nich uwzględniał udział KM). Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął decyzję o rozpoczęciu pilotażu karty w 2022 r. na razie bez udziału KM, co spotkało się z akceptacją członków komisji. Jednak należy zaznaczyć, że prace nad wypracowaniem systemu kompatybilnego z KM będą kontynuowane.

Jestem pod wielkim wrażeniem, że te prace widać, że trwały, że były konsultacje, że to wszystko jest przemyślane – podkreślił przewodniczący komisji Piotr Kandyba.

W okresie pilotażowym osoby uprawnione będą mogły korzystać z przewozów WKD. Spółka nie będzie odczytywać karty przy pomocy urządzeń elektronicznych, więc nie ma konieczności jej zabezpieczania.

Zdaję sobie strawę ze skomplikowania przedsięwzięcia, gdybyśmy angażowali innych przewoźników. (…) Proponowałbym podkreślić rolę tego przewoźnika, który będzie osią całego przedsięwzięcia. Karta w pierwszej kolejności służyć będzie tym, którzy będą podróżować, a w drugiej kolejności przy okazji będą korzystać z różnych innych benefitów, typu instytucje kultury itd. Cieszę się i dołączam do tych głosów, że już w przyszłym roku przekujemy tę myśl w czyn – powiedział radny Krzysztof Skolimowski.

Jak zapowiedział zastępca dyrektora MCPS Mariusz Budziszewski, pilotaż Mazowieckiej Karty dla Rodzin z Dzieckiem z Niepełnosprawnością powinien ruszyć już na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony