Aktualności - sejmik

Komisja kultury w Muzeum Niepodległości

Obrady prowadzi przewodnicząca komisji Jadwiga Zakrzewska Autor: fot. Justyna Michniewicz (KS)

Komisja Kultury i Dziedzictwa Narodowego obradowała w Muzeum Niepodległości, które aktywnie zaangażowało się w obchody „Roku Powstania Styczniowego na Mazowszu”, przygotowując wiele wydarzeń artystyczno-historycznych.

Główna siedziba muzeum mieści się w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów. Natomiast na Cytadeli Warszawskiej (Muzeum X Pawilonu), Pawiaku (Muzeum Więzienia Pawiak) oraz przy al. Szucha (Muzeum Walki i Męczeństwa) mieszczą się filie placówki. Muzeum prowadzi bogatą działalność wystawienniczą, edukacyjną oraz wydawniczą, którą zaprezentował radnym dyrektor Tadeusz Skoczek.

160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

W związku z obchodami „Roku Powstania Styczniowego na Mazowszu” oraz „Roku Aleksandra Sochaczewskiego na Mazowszu” muzeum przygotowało różne wydarzenia i wydawnictwa, m.in.:

  • wydanie, we współpracy z Pocztą Polską, pocztówki okolicznościowej, przedstawiającej obraz Aleksandra Sochaczewskiego „Pożegnanie Europy”,
  • wystawa czasowa „Powstanie Styczniowe 1863–2023”, która wystawiana będzie w wielu miejscach Mazowsza (gościła już w Węgrowie, powiązana z obchodami 160. rocznicy bitwy pod Węgrowem),
  • wystawa czasowa „Walery Eliasz Radzikowski (1841–1905) – artysta i patriota” (Muzeum X Pawilonu),
  • wystawa czasowa „Karol Lewakowski – 1836–1912” w Galerii Brama Bielańska, powstała we współorganizacji z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego,
  • wystawa plakatów i pamiętników z epoki,
  • publikacja naukowa „Powstanie Styczniowe”,
  • zajęcia edukacyjne dla młodzieży.

Głównym wydarzeniem upamiętniającym okrągłą rocznicę największego i najdłuższego zrywu niepodległościowego w historii Polski była uroczystość z udziałem prezydentów Polski i Litwy oraz opozycjonistki białoruskiej Swiatłany Cichanouskiej przed Bramą Straceń cytadeli warszawskiej.

W styczniu zaprezentowano również projekcje filmów „Rok 1863” i „Wierna rzeka”, odbył się spacer po Cytadeli Warszawskiej „Od gruszy do Szubienicy, czyli rekonstrukcja Drogi Straceń”, konferencja naukowa poświęcona wybuchowi powstania styczniowego oraz uroczyste złożenie kwiatów pod galerią Rządu Narodowego przy X Pawilonie podczas głównych obchodów 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

W Muzeum X Pawilonu można również obejrzeć bogate zbiory obrazów Aleksandra Sochaczewskiego – więźnia Cytadeli, skazanego − już po wybuchu powstania styczniowego − na 20 lat pobytu na Syberii. Muzeum posiada 119 prac malarza, w tym zakupiony w tym roku „Portret zesłańca”.

Muzeum oprócz działalności wystawienniczej prowadzi również lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży oraz spotkania w ramach Akademii Seniora. Przygotowało m.in. akcję edukacyjną „Kobiety w Ravensbrück”, z którą będzie wyruszać do szkół. Wydaje wiele publikacji, np. z okazji 78. rocznicy powstania warszawskiego „Dziś idę walczyć mamo…” czy 79. Rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim „Warszawo ma…”.

Członkowie komisji obejrzeli prezentowane w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów wystawy „Kresy i Bezkresy w zbiorach Muzeum Niepodległości” oraz „Wróciłam. Maria Konopnicka”.

Nowy statut zespołu „Mazowsze”

Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały sejmiku dotyczący nowego statutu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Zmiany umożliwią zespołowi pozyskiwanie dochodów z przeznaczeniem na finansowanie działalności statutowej.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony