Aktualności - sejmik

Komisja ds. CPK za wydłużeniem terminu konsultacji

Przewodniczący komisji Marcin Podsędek Autor: fot. Justyna Michniewicz (KS)

Doraźna komisja sejmiku ds. planowanej budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego za wydłużeniem konsultacji społecznych dotyczących decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji.

Doraźna Komisja Sejmiku Województwa Mazowieckiego ds. planowanej budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego pozytywnie zaopiniowała projekt stanowiska sejmiku (wraz z poprawką) w sprawie wszczęcia przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Warszawie postępowania dotyczącego wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą „Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego wraz z urządzeniami i obiektami niezbędnymi do jego funkcjonowania".

Radni, wraz z przedstawicielami strony społecznej („Nie dla projektów CPK w całej Polsce”, „Skreśleni przez CPK”), dyskutowali o problemach związanych z realizacją tej inwestycji, jej kosztach społecznych i ekologicznych.

W projekcie stanowiska, sejmik „wzywa do szczególnego potraktowania czynnika społecznego podczas postępowania o udzielenie decyzji środowiskowej dla tak poważnego przedsięwzięcia inwestycyjnego.” Przedstawiony RDOŚ raport oceny oddziaływania inwestycji na środowisko zawiera około 20 tys. stron. Ze względu na jego objętość, radni apelują do minister klimatu i środowiska oraz Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o wydłużenie terminu konsultacji społecznych:

„Wyrażamy przekonanie, że wyznaczanie 30 dni na tzw. udział społeczeństwa w konsultowaniu ww. wniosku, jest terminem zdecydowanie za krótkim wobec tak skomplikowanego przedsięwzięcia, a także wobec obszernego raportu przedstawionego przez inwestora. Wobec powyższego apelujemy o przeznaczenie na ten etap postępowania minimum 90 dni.”

Poprawka, zgłoszona przez stronę społeczną, dotyczy rozszerzenia katalogu stron postępowania o wszystkich mieszkańców województwa mazowieckiego.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony