Aktualności - sejmik

Dziedzictwo kulturowe Twierdzy Modlin

Uczestnicy posiedzenia komisji w jednej z sal Centrum Edukacji Historycznej – Prochownia. Autor: fot. Justyna Michniewicz

W Kasynie Oficerskim Twierdzy Modlin obradowała Komisja Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Twierdza Modlin jest jednym z największych i najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Polsce. To zabytek na skalę europejską. W odrestaurowanym Kasynie Oficerskim, które powstało na przełomie XIX i XX w., obradowała Komisja Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod przewodnictwem Jadwigi Zakrzewskiej. W posiedzeniu udział wzięli m.in. burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego Jacek Kowalski, dyrektor Nowodworskiego Ośrodka Kultury Agnieszka Kubiak-Falęcka, dyrektor Twierdzy Modlin Sebastian Sosiński oraz przewodniczący Komisji Kultury Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Bartłomiej Osiecki.

Twierdza Modlin

Komisja zapoznała się z przebiegiem prac renowacyjnych Kasyna Oficerskiego oraz działaniami podejmowanymi tam przez Nowodworski Ośrodek Kultury

Radni mieli również możliwość zwiedzenia Centrum Edukacji Historycznej - Prochownia 197To multimedialna ekspozycja, która przenosi zwiedzających na pole bitwy i do przedwojennego polskiego garnizonu. Znajdują się tu oryginalne eksponaty oraz repliki, które można dotknąć, a nawet poćwiczyć celność na stanowisku strzelniczym wyposażonym w prawdziwy Ciężki Karabin Maszynowy. Muzeum to jest prawdziwą przestrzenią edukacyjną, w której znajduje się również m.in. zrekonstruowany gabinet generała Thommee – dodatkową atrakcją tutaj jest symulacja nalotu bombowego.

Centrum Edukacji Historycznej – Prochownia 197 powstało w prochowni (zbudowanej około 1899 r.) i zostało zrealizowane przez Fundację Nasza Historia.

Działalność komisji w 2023 roku

Komisja przyjęła sprawozdanie z ubiegłorocznej działalności. W 2023 r. przewodnicząca Jadwiga Zakrzewska zwołała 11 posiedzeń, w tym 4 poza siedzibą sejmiku, w:

  • Muzeum Niepodległości w Warszawie - zapoznanie się z bieżącym funkcjonowaniem placówki,
  • Urzędzie Gminy Stare Babice - omówienie zamiaru budowy „Centrum Nauki – Radiostacja Babice” oraz przyjęcie stanowiska w sprawie jego budowy,
  • Muzeum J. Kochanowskiego w Czarnolesie - zapoznanie się bieżącym funkcjonowaniem placówki,
  • Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie - spotkanie z Komisją Stałą ds. Kultury, Polityki Informacyjnej i Promocji Rady Obwodu Lwowskiego w sprawie nakreślenia wzajemnej współpracy, dotyczącej realizacji projektów kulturalnych oraz artystycznych pomiędzy instytucjami kultury obwodu lwowskiego i województwa mazowieckiego, w ramach Programu Interreg Next Polska – Ukraina 2021 – 2027.

W trakcie posiedzeń komisja opiniowała projekty uchwał sejmiku, dotyczące m.in. budżetu województwa, „Strategii rozwoju kultury w województwie mazowieckim na lata 2023 – 2027” oraz „Strategii rozwoju turystyki w województwie mazowieckim na lata 2023–2027”, programu wsparcia „Mazowsze dla zabytków 2023” i „Mazowsze dla miejsc pamięci 2023”. Omówiła również realizowane w 2022 r. inwestycje w instytucjach kultury.

Przedstawiciele komisji brali ponadto udział w pracach:

  • Kapituły Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida,
  • Kapituły XVII edycji Konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”,
  • komisji oceniającej wnioski o udzielenie dotacji w 2023 r. na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na obszarze województwa mazowieckiego,
  • zespołu ds. wyłonienia patrona i upamiętnienia wydarzenia roku 2024 na Mazowszu,
  • komisji konkursowej VII edycji konkursu „Edukreator na Mazowszu”,
  • komisji ds. stypendiów wojewódzkich dla studentów uczelni artystycznych, zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami.

UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony