Aktualności - sejmik

Co dalej z inwestycjami w szpitalu bródnowskim?

konferencja prasowa w sprawie blokowania przez ministerstwo zdrowia inwestycji w szpitalu bródnowskim Autor: fot. Biuro Prasowe UMWM

Zaplanowana przez samorząd Mazowsza kompleksowa inwestycja modernizacyjna w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim stoi pod znakiem zapytania. Zdaniem radnych, minister zdrowia wstrzymuje przebudowę placówki. Stracą mieszkańcy Warszawy oraz powiatów podwarszawskich.

Decyzje resortu zdrowia

Obowiązujące obecnie przepisy stanowią, że decyzję kierunkową co do celowości inwestycji musi wydać resort zdrowia – nawet w szpitalach mu bezpośrednio niepodlegających. Szpital bródnowski to placówka samorządowa, inwestycję więc przeprowadza samorząd Mazowsza. Ministerstwo Zdrowia kilkukrotnie wydało negatywną decyzję, blokując tym samym możliwość rozwoju szpitala i poprawę usług medycznych w Warszawie i całym województwie.

Stanowczy sprzeciw radnych

W tej sytuacji Sejmik Województwa Mazowieckiego na sesji,19 września br., przyjął stanowisko, w którym wyraził stanowczy sprzeciw wobec negatywnych decyzji ministra zdrowia odnośnie samorządowej inwestycji w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie. Jednocześnie radni zaapelowali do ministra zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia o dialog w celu znalezienia wspólnego rozwiązania zaistniałej sytuacji, tak aby brak realizacji tej inwestycji nie doprowadził do ograniczenia dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej i nie naraził pacjentów na brak pomocy adekwatnej do aktualnych potrzeb zdrowotnych. Jest poważna obawa, że brak realizacji inwestycji pn.: „Budowa z przebudową budynków H i D dla potrzeb Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie Sp. z o.o.” może doprowadzić w efekcie do ograniczenia dostępności mieszkańców Warszawy i okolicznych powiatów do świadczeń opieki zdrowotnej i może narazić pacjentów na brak pomocy adekwatnej do aktualnych potrzeb zdrowotnych.

Zagrożone zdrowie mieszkańców

Przed szpitalem bródnowskim w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z udziałem wicemarszałek Sejmu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, przewodniczącego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwika Rakowskiego, przewodniczącego sejmikowej Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej Krzysztofa Strzałkowskiego oraz prezes zarządu szpitala Teresy Bogiel.

O tym, że odmowa realizacji tej inwestycji przez ministra zdrowia to działanie na niekorzyść mieszkańców województwa mazowieckiego przypominał po raz kolejny przewodniczący sejmiku Ludwik Rakowski:– Problemem nie są pieniądze, ale brak zgody ministerstwa zdrowia na inwestycję w Szpitalu Bródnowskim. Szpital wymaga modernizacji i przebudowy. Środki na tę inwestycję  ponad 400 mln zł  są zabezpieczone w budżecie województwa mazowieckiego. Niestety rozpoczęcie inwestycji bez pozytywnej decyzji ministra zdrowia nie jest możliwe. Dzięki przebudowie szpitala bródnowskiego pomoc medyczna będzie mogła być udzielana sprawniej i w dużo lepszych warunkach. Chcemy żeby stało się to jak najszybciej.

Niestety Ministerstwo Zdrowia blokując przebudowę szpitala bródnowskiego działa de facto przeciwko zdrowiu i życiu mieszkańców Warszawy i Mazowsza.

Natomiast przewodniczący sejmikowej Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej Krzysztof Strzałkowski zwraca uwagę na kuriozalność całej sytuacji: – Zwracam uwagę na absurd przepisu prawa, który został przez rząd PiS wprowadzony. Ten przepis powoduje, że samorządowy szpital za samorządowe pieniądze, decyzją samorządu czyli decyzją mieszkańców, nie może być zmodernizowany. I dotyczy to wszystkich szpitali w Polsce, które korzystają ze środków publicznych. To jest takie wpychanie palca rządowego w przestrzeń, w której sam rząd i tak nie działa efektywnie, bo wystarczy zobaczyć jak rząd radził sobie z pandemią - raport NIK-u w tej sprawie jest po prostu druzgocący.

Na jeszcze jeden ważny aspekt zarówno sytuacji szpitala bródnowskiego, ale również innych placówek służby zdrowia w Warszawie, wskazuje wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Kidawa-Błońska:  – Ja mam w ogóle takie wrażenie, że szpitale i opieka zdrowotna w Warszawie płaci cenę za to, że to jest Warszawa, że Minister Zdrowia nie lubi Warszawy. A przecież w warszawskich szpitalach leczą się pacjenci nie tylko z Warszawy ale także z okolic, a czasami z całej Polski. Mamy do czynienia z pokazywaniem, że my (red. rząd) mamy władzę. Nie lubimy Warszawy. Nie lubimy samorządów niezależnych od rządu. Bo nie ma żadnego racjonalnego powodu, dla którego minister nie powinien podjąć pozytywnej decyzji w tej sprawie. Pieniądze są. Są ludzie którzy chcą to zrobić. Jest samorząd gotowy podjąć to zobowiązanie. I to jest tylko nie dla zasady, moim zdaniem tylko na złość politycznie.

Inwestycja w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim ma polegać na budowie dwóch nowoczesnych budynków, w których zlokalizowane zostałyby: Szpitalny Oddział Ratunkowy, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii i Oddział Neurochirurgii, Zespoły Oddziałów Neurologii oraz Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej i Rehabilitacji, a także Zakłady Diagnostyki Obrazowej i Patomorfologii oraz nowy Blok Żywieniowy.

Mazowiecki Szpital Bródnowski jest jednym z najważniejszych ośrodków w województwie i znaczącym w skali kraju. Szpital dysponuje wielospecjalistyczną kadrą medyczną, jednak braki w infrastrukturze utrudniają pełne wykorzystanie jej potencjału. Wybudowanie nowego budynku poprawi jakość świadczonych usług medycznych i bezpieczeństwo chorych. Nowe rozwiązania w zakresie technologii medycznej wpłyną, z jednej strony na unowocześnienie procesu leczenia, z drugiej zapewnią przyszłym kadrom możliwość rozwoju naukowego.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony