Mazowsze serce Polski nr 1-2

Podsłuchane podpatrzone

wicemarszałek wmurowuje kamień węgielny Autor: Fot. CO ZA DZIEŃ/SZYMON WYKROTA

Ciekawostki z Mazowsza, a wśród nich m.in. Płock znów stolicą.

Płock znów stolicą!

Jak do tego doszło? Spośród ofert, które rywalizowały o zaszczytny tytuł Stolicy Kultury Mazowsza to właśnie oferta Miasta Płocka zdobyła to szczególne wyróżnienie. W ramach konkursu przygotowane zostaną różnorodne działania kulturalne, m.in. „Rok Władysława Broniewskiego”, „Międzynarodowy Festiwal Płockie Koncerty Organowe”, „Forum Kultury Mazowsza”, „Pewna Forma Kultury” czy „AlterStacja 2022”. Trzeba korzystać!

W Garbatce-Letnisku praca wre!

Ruszyła budowa nowej siedziby Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku. Podstawę ma solidną! To oczywiście kamień węgielny, który wmurował m.in. wicemarszałek Rafał Rajkowski.

 – To dużo więcej niż zwykła szkoła, to cały kompleks edukacyjny. Wygodny, ekologiczny, ale także związany z historią mazowieckiej architektury drewnianej – podkreśla wicemarszałek.

Zdaniem radnych: najważniejsze wyzwania 2022 r. dla samorządu Mazowsza

Marcin Podsędek Klub KO w Sejmiku Województwa Mazowieckiego, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego

W tym roku nadal wyzwaniem będzie wsparcie podmiotów leczniczych, szczególnie w walce z epidemią COVID-19. Istotnym czynnikiem wpływającym na rozwój gospodarczy naszego regionu będą inwestycje drogowe. Mam na myśli zaplanowane w tym roku np. budowę zachodniej obwodnicy Grodziska Mazowieckiego, tunelu drogowego i drogi nr 638 w linii kolejowej nr 2 w Sulejówku, drogi nr 634 granica Warszawy–Wólka Kozłowska czy drogi nr 579 Kazuń–Błonie.

Michał Prószyński Klub PiS w Sejmiku Województwa Mazowieckiego

Najważniejszym zadaniem jest kontynuacja działań mających na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się pandemii. Mam nadzieję na płynną współpracę samorządu województwa ze stroną rządową. Istotne jest inwestowanie środków w modernizacje instytucji służby zdrowia podległych samorządowi województwa. Ważna będzie też realizacja pozostałych zaplanowanych zadań inwestycyjnych. Liczę przede wszystkim na terminowość w ich wykonaniu.

Kalendarium

592 lat temu, 4 marca 1430 r. Władysław II Jagiełło, przebywający w swoim folwarku łowieckim w Jedlni, złożył pieczęć na dokumencie nadającym szlachcie specjalne prawa.

475 lat temu, 15 stycznia 1547 r. Siedlce uzyskały prawa miejskie.

99 lat temu, 18 marca 1923 r. otwarto Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

77 lat temu, 17 stycznia 1945 r. Warszawa została wyzwolona.

23 lata temu, 1 stycznia 1999 r. wszedł w życie nowy podział administracyjny terytorium RP – utworzono 16 województw, 314 powiatów i 66 miast na prawach powiatu.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony