Aktualności - edukacja i sport

Znamy zwycięzców Mistrzostw Polski w Kolarstwie Szosowym Ostrołęka 2023

wyścig kolarski na ulicach Ostrołęki Autor: fot. Urząd Miasta Ostrołęki.

Najlepsi kolarze szosowi z całej Polski zawitali do Ostrołęki, na Kurpie. Wydarzenie objęte było honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Najważniejsza w Polsce impreza kolarska – Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym odbyła się na Mazowszu w dniach 21-25 czerwca. Kolarze ścigali  się na trasach wiodących przez Kurpie i Ostrołękę. Współorganizatorem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego a honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego. Niedziela była ostaniem dniem zmagań kolarzy. W uroczystości zakończenia mistrzostw udział wziął marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Wiesław Raboszuk, samorządowcy z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego, wiceminister sportu i turystyki Arkadiusz Czartoryski, a także goście, w tym m.in. burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego Jacek Kowalski. Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym to jedna z największych imprez sportowych, jaka kiedykolwiek odbyła się w tym regionie.

Nowi mistrzowie Polski w kolarstwie szosowym

W niedzielę poznaliśmy nowych mistrzów Polski w kolarstwie szosowym. O godz. 9.00 ze startu wspólnego wyruszyły panie w kategoriach Orliczka, Elita kobiet.

Dystans 144 km wśród orliczek najszybciej pokonała Zuzanna Chylińska (TKK "Pacific" Nestle Fitness Cycl) z czasem 03:27:24. Tuż za nią na metę wjechały Maja Tracka i Dominika Włodarczyk - (obie z klubu Mat Atom Deweloper Wrocław).

Mistrzynią Polski 2023 w kategorii kobiety Open została Monika Brzeźna (Mat Atom Deweloper Wrocław). Srebro zdobyła Karolina Perekitko (TEAM GROUPE ABADIE), brąz Zuzanna Chylińska (TKK "PACIFIC" NESTLE FITNESS CYCL).

Mistrzem Polski w wyścigu ze startu wspólnego został Alan Banaszek (Human Powered Health).

I vicemistrzem Polski został Filip Maciejuk z Bahrain – Victorious (Wt), II vicemistrzem Polski – Marcin Budziński (HRE Mazowsze Serce Polski Cycling Team).

Pasjonujący wyścig juniorów

Wyścig był niezwykle emocjonujący i ciężki. Na trasie zobaczyliśmy ucieczkę, ale peleton dogonił uciekinierów i finisz był naprawdę emocjonujący. W jednej grupie wyścig skończyło 63 zawodników z blisko 90-osobowej stawki. Meta tego wyścigu zlokalizowana była w Ostrołęce, gdzie odbyła się też dekoracja.

W wyścigu juniorów na dystansie 144,1 km zwyciężył Michał Strzelecki z KS Deichmannn SKSM MAT Sobótka, drugi był Patryk Goszczurny z JEGG-DJR Academy-KTK Kalisz, natomiast trzeci Igor Włodarczyk ze Stali Grudziądz.

Rywalizacja tandemów i amatorów

Pozostałe dwie kategorie (tandemy i amatorzy) jechały z Ostrołęki do Kadzidła i były nagradzane w Zagrodzie Kurpiowskiej.

• W tandemach na dystansie 91 kilometrów wśród pań najlepsza była drużyna z Olsztyna: Barbara Borowiecka i Katarzyna Orzechowska. Wyprzedziły one Kamilę Wójcikiewicz i Justynę Kiryłę z KKT Hetman i swoje klubowe koleżanki Otylię Marczuk i Ewę Bańkowską.
  • Wśród panów złoto zdobył tandem Marcin Białobłocki-Karol Kopicz z UKS Laski, drugie miejsce dla Radomira Chmiela i Piotra Kołodziejczuka z Olsztyna, a trzecie dla Macieja Kwiatkowskiego i Nikodema Urbana z Bydgoszczy.

W kategorii amatorzy przyznawano nagrody w poszczególnych kategoriach wiekowych:

• W kategorii amator M18 wygrał Marcin Małas, przed Szymonem Kobesem.
  • W M30 zwyciężył Bartosz Olejniczak, drugi był Piotr Cudny, a trzeci Tomasz Ferenc.
  • W M40 pierwsze miejsce przypadło Bogdanowi Banaszkowi, srebro dla Michała Szalińskiego, a brąz dla Marcina Panusia.
  • W kategorii M50 mistrzem Polski został Robert Szurnicki z Ostrołęki, srebrny medal zdobył Wojciech Zielonka z KK Załuski Team, a brązowy - Arkadiusz Jechanowski z Kadzidła.
  • W kategorii M60 zwyciężył Kazimierz Czajkowski z Ostrowi Mazowieckiej, przed Wiesławem Kamińskim z lokalnego klubu KK24h.

Wyścig elity – największe emocje

Największe emocje budził wyścig elity. Pierwszą część rywalizacji mieliśmy już w jeździe indywidualnej na czas. Piękny pokaz kolarstwa na Kurpiach dały dwie rozpoznawalne postacie kolarskiego świata. Były mistrz globu (z 2014 r.) Michał Kwiatkowski osiągnął czas 00:55:36.85 i minimalnie wyprzedził broniącego tytułu krajowego czempiona Macieja Bodnara (00:55:37.58) – swoją drogą, wicemistrza Europy w czasówce z 2017 r.

Zacięta rywalizacja w kolarstwie szosowym

Kolejny dzień Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym przyniósł bardzo ciekawe wyścigi ze startu wspólnego. Maria Klamut i Maciej Szulik  świętowali zdobycie tytułów mistrzowskich.

Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym z każdym dniem były coraz bardziej zacięte. W piątek rywalizacja przeniosła się do Ostrołęki: juniorki pojechały na dystansie 69 km, a orlicy U23 na dystansie 138 km. Rywalizacja toczyła się po ulicach Ostrołęki oraz gmin Rzekuń, Czerwin, Goworowo, Troszyn.

W wyścigu ze startu wspólnego juniorek zwyciężyła Maria Klamut z klubu Społem Suus Łódź z czasem 1:55.26. Na metę wpadła razem z Kingą Marek z Medisept Mayday Team, ale była minimalnie szybsza. Za Marią i Kingą, na trzecim miejscu finiszowała Eliza Rabażyńska z Grudziądza z czterosekundową stratą.

W kategorii U23 mężczyzn zwyciężył Maciej Szulik z Lubelskie Perła Polski z wynikiem 3:37.35. Drugi był Julian Kot z Tarnovii Tarnowo Podgórne, a trzeci Kacper Maciejuk z Santic-Wibatech.

Niedziela – ostatni dzień mistrzostw polski

Ostatni dzień Mistrzostw Polski przyniósł ogromne emocje w wyścigu pań, ale równie fantastyczną rywalizację w wyścigu mężczyzn na 227-kilometrowym dystansie drogami Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego. W niedzielny poranek na trasie zobaczyliśmy zawodniczki U-23 oraz elitę pań.

144-kilometrową trasę wśród orliczek najszybciej pokonała Zuzanna Chylińska (TKK Pacific) z czasem 03:27.24. Druga była Maja Tracka, a razem z nią na metę wpadła trzecia Dominika Włodarczyk – obie z czasem 3:28.29, obie z klubu MAT ATOM Deweloper Wrocław.

W rywalizacji elity kobiet najlepsza była Monika Brzeźna z Mat Atom Deweloper Wrocław - jej czas to 3:27.23, drugie miejsce zajęła Karolina Perekitko z Team Groupe Abadie - 3:27.24, a trzecie Zuzanna Chylińska z TKK Pacific (3:27.24).

Wyścig elity mężczyzn, najważniejsza rywalizacja kolarskich Mistrzostw Polski

W końcu to, na co kibice czekali od kilku dni: wyścig elity mężczyzn, najważniejsza rywalizacja kolarskich Mistrzostw Polski. Od początku kolarzom towarzyszył ulewny deszcz. Po kilkudziesięciu kilometrach mocna 12-osobowa grupa odjechała peletonowi. Najpierw było to 2 minuty przewagi, później wzrosła ona do nawet pięciu minuty. Faworyzowany Michał Kwiatkowski został w peletonie, a w dwunastoosobowej ucieczce znalazł się, jak się okazało przyszły mistrz Alan Banaszek. Na około 70 kilometrów przed metą wspomniany Banaszek wraz z Marcinem Budzińskim i Filipem Maciejukiem ruszyli we trójkę do mety, rozrywając ucieczkę. Nawet incydent na rondzie Łupaszki (pomylony zjazd) nie wpłynął na wyniki, prowadząca trójka była niesamowicie mocna.

Ostatecznie w sprinterskim pojedynku na ostatniej prostej tytuł mistrza Polski wywalczył Alan Banaszek, drugi był Filip Maciejuk, a trzeci Marcin Budziński. Ich czas to 4 godziny, 44 minuty i 57 sekund. Pokonali 227 kilometrów trasy biegnącej przez gminy Lelis, Łyse, Myszyniec, Czarnia, Kadzidło, Baranowo i Olszewo-Borki, a także Ostrołękę. Wspomniany wcześniej Kwiatkowski, mistrz świata z 2014 r., finiszował na 10. pozycji.

Start samorządowców

Jednym z okolicznościowych wyścigów podczas kolarskich Mistrzostw Polski w Ostrołęce był start samorządowców. Około 90 osób z terenu Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego stanęło do rywalizacji – tym razem na sportowo, a nie przy urnach wyborczych.

Zakończenie Mistrzostw Polski w Kolarstwie Szosowym z udziałem władz samorządu województwa

W ostatnim dniu Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym do Ostrołęki zawitał m.in. Wiesław Raboszuk – wicemarszałek województwa mazowieckiego. Mógł podziwiać on zaciętą rywalizację pań, które tuż przed startem samorządowców kończyły właśnie pierwszą pętlę. Po nich na starcie stanęli lokalni działacze samorządowi i goście.

Kto zwyciężył? Wśród mężczyzn najlepszy był Wojciech Zarzycki z Ostrołęki, który wyprzedził Stanisława Jastrzębskiego z Długosiodła i Kamila Poprowskiego z Załusk. Wśród pań wygrała Natalia Chrostek z Kadzidła, druga była Maria Kamińska z Nowosiedlin, a trzecia Małgorzata Szurnicka z Ostrołęki.