Mazowsze serce Polski nr 4 (60) 2023

Sejmik Mazowsza pomaga mieszkańcom

Strefa rekreacji Autor: PIXEL STUDIO JAN JAKUB SMARCZEWSKI

Co sprawia, że ludziom w danym miejscu żyje się lepiej? Na co najbardziej zwracamy uwagę, oceniając włodarzy gminy, powiatu, województwa? I jak lokalnym wspólnotom pomaga samorząd Mazowsza?

Według badań przeprowadzonych przez pracownię „ARC rynek i opinia” w październiku i listopadzie 2022 r., Samorząd Województwa Mazowieckiego i Sejmik Województwa Mazowieckiego kojarzą się mieszkańcom naszego regionu najczęściej z korzystaniem ze środków unijnych (36%), budową dróg (36%), inwestycjami w szpitalach (28%) i wsparciem na inwestycje lokalne (27%).

Podobnie ludzie oceniają największe priorytety inwestycyjne w powiecie, w którym zamieszkują. Potrzebę inwestycji w służbę zdrowia widzi przeszło połowa osób biorących udział w ankiecie (52%), co druga w infrastrukturę drogową, a w szkoły i przedszkola – 34%. Zatem to właśnie realizacja tego typu zadań decyduje o odczuwanej jakości życia w regionie. I w tych też dziedzinach najbardziej widać między nimi dysproporcje. Dlatego tak ważne jest wyrównywanie poziomu rozwoju poszczególnych gmin i powiatów.

Równomierny rozwój

Stare przysłowie mówi, że łańcuch jest tak mocny, jak jego najsłabsze ogniwo. A w województwie mazowieckim gołym okiem widać choćby różnice w poziomie zarobków i bezrobocia między stołeczną metropolią i położonym wokół niej „obwarzankiem”: obecnie aż 87% dochodów Mazowsza z CIT generuje stolica (79%) i powiaty podwarszawskie (8,7%).

Samorządowa solidarność

Wiele zadań, takich jak budowa i remont dróg albo inwestycje w szpitale, szkoły i przedszkola przerasta możliwości mniejszych jednostek i wspólnot. Tu zatem – zgodnie z zasadą pomocniczości – z pomocą przychodzi samorząd województwa. A najbardziej ją widać w skutkach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju”. Dzięki niemu Mazowsze rozwija się szybciej, bo wiele ważnych projektów w gminach nie musi czekać latami w kolejce do realizacji.

Mazowieckie wsparcie

Podczas ostatniej marcowej sesji Sejmiku Województwa Mazowieckiego radni zadecydowali że prawie 300 lokalnych inwestycji otrzyma aż 635 mln zł wsparcia.

– To bardzo ważna decyzja, ponieważ dzięki niej samorządowcy z województwa: wójtowie, burmistrzowie, starostowie będą mogli realizować swoje zadania na drogach, w szkołach, instytucjach kultury czy też innych ważnych obiektach – mówi wicemarszałek województwa Wiesław Raboszuk (klub radnych KO).

W ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju” zostanie dofinansowanych 114 inwestycji dotyczących modernizacji dróg gminnych i powiatowych, 56 projektów edukacyjnych, 3 projekty kulturalne oraz 120 dotyczących m.in. infrastruktury sportowej, społecznej czy kanalizacyjno-wodociągowej. Pieniądze popłyną na modernizację i rozbudowę szkół i przedszkoli, budowę centrum bezpieczeństwa czy ośrodka opiekuńczo-mieszkalnego. Dla przykładu w powiecie wołomińskim ponad połowa gmin zyska dofinansowanie swoich zadań. Ze wsparciem samorządu województwa zostanie zagospodarowany m.in. plac im. Cypriana Kamila Norwida w Dąbrówce (600 tys. zł) oraz teren Placu 15 Sierpnia w Kobyłce (ponad 3 mln zł).

– Projekt nie przewiduje zmiany sposobu użytkowania terenu, a jedynie prace związane z jego rewaloryzacją oraz wzbogaceniem istniejącego programu rekreacyjnego. Żadnego betonu i żadnego wyciętego drzewa. Betonoza? Nie przejdzie! – mówi o planowanej inwestycji burmistrz Kobyłki Edyta Zbieć.

Przebudowana ma być też bieżnia na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji „Huragan” w Wołominie (ponad 1,2 mln zł), a na potrzeby stworzenia oddziału przedszkolnego będzie zaadaptowany budynek przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowych Ręczajach (ponad 2 mln zł). Rozbudowane zostaną dwie drogi gminne: z miejscowości Duczki do miejscowości Mostówka (gmina Wołomin – 2,7 mln zł) oraz ul. Wilcza na odcinku od ul. Gen. Sowińskiego do ul. Sokolej w Markach (4 mln zł).

– Zgodnie z planem, wzdłuż Wilczej powstaną: jezdnia z odwodnieniem, chodniki, droga rowerowa, oświetlenie LED, miejsca postojowe i zieleńce – mówi burmistrz Marek Jacek Orych.


Marcin Podsędek

wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego (klub radnych KO)

Dzięki pomocy finansowej przyznanej przez Sejmik Województwa Mazowieckiego dla 293 jednostek samorządu terytorialnego zrealizowanych zostanie wiele ważnych zadań z perspektywy zrównoważonego rozwoju regionu. Bez tego wsparcia gminy i powiaty miałyby trudności w wykonaniu wielu inwestycji, jak: drogi, przedszkola, szkoły, boiska, parki czy np. zakup karetek. 


Ludwik Rakowski

przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego (klub radnych KO)

Program przyjęty przez sejmik jest odpowiedzią radnych na potrzeby samorządów lokalnych. W podjętej w marcu uchwale sejmik zdecydował o przekazaniu lokalnym samorządom funduszy w łącznej kwocie ponad 635 mln zł. Na realizację inwestycji dotacje celowe otrzymało 109 gmin, 14 miast, 17 powiatów oraz 13 dzielnic m.st. Warszawy.


Konrad Wojnarowski

radny województwa mazowieckiego (klub radnych PSL)

Środki z budżetu województwa to dla wielu samorządów dodatkowy bodziec, aby zaplanowane inwestycje mogły zostać zrealizowane. Samorządy mają różne potrzeby: od remontu drogi po budowę szkoły, przedszkola czy rozbudowę centrum kultury, ale także budowę kanalizacji, termomodernizację budynków czy rozbudowę infrastruktury oświatowej albo sportowej. 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony