Aktualności

Burzliwa dyskusja o Polskim Ładzie

Autor: www.pixabay.com

Zagadnienia ekonomiczne zdominowały obrady XXIX posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego (WRDS) w województwie mazowieckim.

Polski Ład, Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021–2027 oraz projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa były głównymi tematami zdalnego posiedzenia rady, które odbyło się 23 lutego br.

Polski Ład okiem wojewody

Informacje na temat Polskiego Ładu – planu odbudowy polskiej gospodarki po pandemii COVID-19, który z założenia ma zmniejszyć nierówności społeczne i stworzyć lepsze warunki do życia dla wszystkich obywateli przedstawił wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł (przedstawiciel strony rządowej w WRDS). Opowiedział o najważniejszych zmianach w systemie podatkowym – kwocie wolnej od podatku i zwiększonym do 120 tys. zł progu podatkowym, reformie wsparcia zatrudnienia, godnej pracy dla młodych czy uregulowaniu pracy zdalnej.

Jego zdaniem dzięki stworzeniu dobrego klimatu dla firm na wprowadzeniu nowych rozwiązań zyskają także pracodawcy. Właściciele małych przedsiębiorstw będą odprowadzali niższe podatki, średnich – otrzymają ulgę na automatyzację i robotyzację produkcji, a dużych przedsiębiorstw będą mieli pewność opodatkowania w pierwszych latach inwestycji.

Wojewoda do grup, które zyskają na Polskim Ładzie zaliczył także emerytów (dzięki różnego rodzaju programom) oraz rodziny, którym zaoferowano rozwiązania dotyczące własnego mieszkania, większej elastyczności pracy, powszechnego i bezpłatnego dostępu do badań prenatalnych.

Program Polski Ład mówi o zwiększeniu dostępności cyfrowej, przyjaznej szkole, kulturze na nowy wiek, czystym powietrzu, planie na zdrowie Polaków, czy dekadzie rozwoju i czasie na inwestycje, subwencji inwestycyjnej dla samorządów i polonizacji zamówień publicznych.

Polski Ład okiem przedsiębiorców

Mniej pochlebnie o programie wypowiadali się przedstawiciele pracodawców. W trakcie dyskusji Jeremi Mordasewicz reprezentujący Konfederację Lewiatan zwrócił uwagę, że większość przedsiębiorców negatywnie ocenia Polski Ład, wprowadzający największe w historii ostatnich 30 lat zmiany w prawie podatkowym w bardzo szybkim czasie. Nazwał obecną sytuację chaosem i bałaganem informacyjnym. Zauważył, że zarówno przedsiębiorcy, jak i specjaliści podatkowi nie mają wątpliwości, że aktualne problemy to dopiero początek trudności.

W ciągu kilku kolejnych tygodni przedsiębiorców czekają rozliczenia pierwszych zaliczek na PIT od dochodów oraz naliczenie i odprowadzenie składki zdrowotnej na nowych zasadach. Nawarstwiające się problemy interpretacyjne, pułapki i ryzyka dla podatników przy stosowaniu pozostałych przepisów, nawet tych, które wprowadzają dodatkowe ulgi, zaczną wychodzić na jaw dopiero w następnych miesiącach. Z całą mocą podkreślił – z czym zgodził się również Robert Składowski reprezentujący Pracodawców RP – że problemy i wątpliwości są efektem pośpiesznego procesu legislacyjnego, nieadekwatnych konsultacji społecznych oraz niezwykle krótkiego okresu vacatio legis. W jego opinii tak głębokiej i daleko idącej zmiany w systemie podatkowym nie powinno się wprowadzać z dnia na dzień, bez odpowiedniego przygotowania po stronie nie tylko podatników, ale również administracji skarbowej. Dlatego też przedstawiciel Konfederacji Lewiatan zaapelował o przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy podatkowej Polskiego Ładu na 1 stycznia 2023 r.

Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027

Marcin Wajda – dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie przybliżył informacje dotyczące prac nad Programem Regionalnym – Fundusze Europejskie dla Mazowsza (FEM 2021–2027). Poinformował, że do 15 marca br. planowane jest przesłanie do Komisji Europejskiej projektu FEM 2021–2027 i rozpoczęcie formalnych negocjacji.

Zatwierdzenie programu FEM przez Komisję będzie pierwszym krokiem w kierunku uruchomienia środków finansowych dla regionu. Nadmienił, że potrzebne będzie jeszcze opracowanie Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych i całego systemu dokumentów wdrożeniowych. Po spełnieniu wszystkich niezbędnych akceptacji i uzyskaniu wymaganych opinii oraz opracowaniu dokumentów wdrożeniowych – pierwsze nabory powinny ruszyć w województwie mazowieckim w III lub IV kwartale 2022 r.

Przyszłość szpitali

Planowane zmiany w systemie szpitalnictwa przedstawiła Agnieszka Gonczaryk – dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Wskazała, że samorząd jest zaniepokojony możliwymi konsekwencjami wprowadzenia rządowego projektu ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa. Wyjaśniła, że projekt zakłada przede wszystkim powołanie Agencji Rozwoju Szpitali, która będzie stanowić nadzór właścicielski nad szpitalami, kategoryzację szpitali pod względem rozwoju i potrzeb naprawczych, uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne podmiotów szpitalnych oraz nowe wymagania w stosunku do kierowników podmiotu szpitalnego. Zaznaczyła, że Sejmik Województwa Mazowieckiego zajął stanowisko w tej sprawie. Zwrócił w nim uwagę na:

  • konieczność zapewnienia wzrostu finansowania świadczeń zdrowotnych,
  • wprowadzenie mechanizmów waloryzujących wartości kontraktów szpitali publicznych o realne wzrosty kosztów,
  • zreformowanie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej tak, aby ustabilizować system finansowania, poprawić dostępność do świadczeń i umożliwić rozwój szpitalnictwa,
  • dokonanie rzeczywistej wyceny przez publicznego płatnika świadczeń opieki zdrowotnej, uwzględniającej rosnące koszty prowadzenia działalności leczniczej,
  • wprowadzenie mechanizmu wspierającego restrukturyzację zobowiązań podmiotów szpitalnych, przy jednoczesnym zapewnieniu rzeczywistego wpływu na tworzenie i wdrażanie planów rozwojowo-naprawczych przez podmioty szpitalne oraz podmioty nadzorujące,
  • zrewidowanie roli oraz uprawnień Agencji Rozwoju Szpitali,
  • zapewnienie środków finansowych w budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia oraz mechanizmu gwarantującego podmiotom szpitalnym źródło pokrycia kosztów związanych z realizacją planów rozwojowo-naprawczych, w tym zmianą rodzaju udzielanych świadczeń zdrowotnych (tzw. przeprofilowanie).

UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony