Aktualności - sejmik

Sejmik młodzieżowy i rada oświaty

Przewodniczący Skolimowski siedzi przy biurku przed otwartym laptopem. Patrzy się w kamerę Autor: fot. Justyna Michniewicz

Zasady działania Mazowieckiej Rady Oświatowej oraz Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego omawiali członkowie sejmikowej Komisji Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Komisja – pod przewodnictwem Krzysztofa Skolimowskiego – zaopiniowała projekty uchwał dotyczące Mazowieckiej Rady Oświaty oraz Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Radni dyskutowali również na temat projektu uchwały w sprawie zamiaru przekształcenia szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Specjalnych w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój S.A. Omawiane projekty znalazły się w planowanym porządku obrad najbliższego posiedzenia sejmiku – 22 lutego br.

Mazowiecka Rada Oświaty

Ideą powołania Mazowieckiej Rady Oświaty jest m.in. nawiązanie szerszego dialogu oraz zwiększenie społecznej reprezentacji w dziedzinie oświaty o przedstawicieli środowisk, które zainteresowane są szeroko rozumianą kwestią edukacji. Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały: „uspołecznienie procesu podejmowania najważniejszych decyzji w obszarze edukacji pozwoli na uzyskanie obiektywnej oceny projektów zmian strukturalnych w sferze edukacji”. Przyczyni się to również do pozyskania opinii różnych środowisk we wszystkich istotnych dla regionu sprawach dotyczących edukacji na Mazowszu.

Zgodnie z przedstawionym projektem, w skład rady wejdą:

  • marszałek województwa mazowieckiego;
  • przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego;
  • członek Zarządu Województwa Mazowieckiego odpowiedzialny za sprawy edukacji;
  • przewodniczący sejmikowej Komisji Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego;
  • trzech radnych województwa mazowieckiego;
  • przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Warszawie;
  • przedstawiciel Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie;
  • po jednym przedstawicielu miasta Płocka, Ciechanowa, Ostrołęki, Siedlec i Radomia oraz m.st. Warszawy;
  • przedstawiciel Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego;
  • przedstawiciel Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej;
  • nie więcej niż 5 dyrektorów szkół i placówek oświatowych z terenu województwa mazowieckiego;
  • przedstawiciel Rady Rodziców działającej przy szkole na terenie województwa mazowieckiego;
  • przedstawiciel Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego;
  • przedstawiciel Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich;
  • po jednym przedstawicielu nauczycielskich związków zawodowych szczebla regionalnego: NSZZ „Solidarność”, NSZZ „Solidarność”-80, Związku Nauczycielstwa Polskiego;
  • dwóch przedstawicieli Związku Pracodawców Mazowsza;
  • dwóch przedstawicieli Mazowieckiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości;
  • przedstawiciel Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego;
  • przedstawiciel Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie;
  • przedstawiciel Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie;
  • nie więcej niż 5 osób, które posiadają znaczący dorobek w zakresie edukacji.

Osobowy skład Mazowieckiej Rady Oświaty określi zarząd województwa. Przewodniczącym rady ma zostać natomiast członek zarządu odpowiedzialny za oświatę na Mazowszu. Za ten obszar odpowiada w mazowieckim zarządzie Elżbieta Lanc.

Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt tej uchwały.

Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego

Pozytywną opinię komisji uzyskał projekt uchwały w sprawie utworzenia Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz nadania mu statutu. Młodzieżowy sejmik nowej kadencji liczyć będzie – tak jak dotychczas – 51 radnych, a jego kadencja trwać będzie 2 lata. Radnym będzie mógł zostać mieszkaniec Mazowsza i uczeń szkoły z terenu województwa mazowieckiego w wieku 13–17 lat. Młodzież wybierana będzie w 7 okręgach. Aby przystąpić do wyborów kandydat musi zebrać co najmniej 50 podpisów mieszkańców województwa. Wybory przeprowadzone będą w dwóch etapach. W pierwszym, zgłoszenia aplikacyjne kandydatów na radnych będą oceniane przez Wojewódzką Komisję Wyborczą. Drugi etap to wybory powszechne. Głosowanie w wyborach powszechnych odbywać się będzie za pośrednictwem systemu informatycznego lub w siedzibie urzędu i jego delegaturach. Uprawnionymi do oddania głosu będą mieszkańcy województwa w przedziale wiekowym od 13 do 18 lat. Wzory zgłoszeń aplikacyjnych, zasady przeprowadzania głosowania oraz harmonogram rekrutacji określi zarząd województwa.

Rozszerzenie działalności szkół specjalnych

Radni dyskutowali również na temat projektu uchwały sejmiku w sprawie zamiaru przekształcenia szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Specjalnych w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój S.A. w Konstancinie-Jeziornie. Projekt zakłada umożliwienie działania placówki w innych lokalizacjach. Przekształcenie polegać ma na utworzeniu dodatkowych lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży, w budynkach zlokalizowanych w Piasecznie przy ul. Szkolnej 20 oraz w Starej Iwicznej przy ul. Powstańców Warszawy 29.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony