Mazowsze serce Polski nr 4

Podsłuchane podpatrzone

Członek zarządu województwa Elżbieta Lanc i radny i radny Marcin Grabowski mówią o akcji szczepień przeciwko COVID-19 na Mazowszu. Znajdziemy także ciekawostkę o nowej mieszkance Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Ciekawostki Mazowsza

Oto Pralinka

W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu narodził się śliczny cielaczek - to dziecko Pchełki, czyli jednej z krów ze stada Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Placówka podaje, że jej maluch jest polską rasą krów mlecznych o bardzo dobrej zdrowotności i skromnych wymaganiach, jeśli chodzi o żywienie i utrzymanie. Imię wybrali internauci. Brawo za kreatywność! A Pralinka niech nam rośnie zdrowo!

Zdaniem radnego

Jak przebiega akcja szczepień przeciwko COVID-19 na Mazowszu?

Elżbieta Lanc (KO) członek Zarządu Województwa Mazowieckiego

Staramy się, aby proces szczepień w naszych placówkach przebiegał sprawnie. Na Mazowszu zaszczepiono już około 800 tys. osób, dziennie szczepi się ponad 7 tys. Zdaję sobie sprawę, że wśród różnych grup wiekowych pojawia się ogromna liczba pytań, jaki będzie wpływ szczepień na organizm i czy będą powikłania. Jeśli chcemy wrócić do normalności, zacząć spotykać się z rodziną i znajomymi czy w końcu wyjechać i czuć się bezpiecznie, nie powinniśmy rezygnować ze szczepień.

Marcin Grabowski (PiS) członek Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej

Przebieg Narodowego Programu Szczepień oceniam bardzo dobrze. Polska jest jednym z liderów państw Europy pod względem osób zaszczepionych. Na Mazowszu, jak i w całym kraju, mamy dodatkowo uruchomione szpitale tymczasowe dedykowane osobom chorym na COVID-19, które również spełniają rolę punktów szczepień (m.in. w Ostrołęce). Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w walkę z pandemią.

Kadzidło się powiększa

Ma nawiązywać do budownictwa kurpiowskiego i będzie mieć zaplecze z garderobami. Mowa o scenie plenerowej w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle (oddział Muzeum Kultury Kurpiowskiej). Inwestycji finansowanej z budżetu samorządu Mazowsza kibicuje wicemarszałek Wiesław Raboszuk, który podziękował dyrektor placówki Marii Samsel.
– Dzięki jej wytrwałości będziemy mogli cieszyć się nową, większą sceną.

Kalendarium KWIECIEŃ

  • 665 lat temu – 23 kwietnia 1356 r. poświęcono kościół farny św. Bartłomieja Apostoła w Płocku
  • 550 lat temu – 3 kwietnia 1471 r. Konrad III, Janusz II, Bolesław V i Kazimierz III – czterej synowie zmarłego w 1454 r. księcia Bolesława IV dokonali podziału jednolitego Mazowsza na dzielnice.
  • 211 lat temu – 23 kwietnia 1810 r. w kościele pw. św. Rocha i Jana Chrzciciela w Brochowie został ochrzczony Fryderyk Chopin.
  • 99 lat temu – 8 kwietnia 1922 r. założono klub piłkarski Bug Wyszków.
  • 11 lat temu – 10 kwietnia 2010 r.  w katastrofie samolotu prezydenckiego TU-154 zginęło 96 osób.

UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony