Mazowsze serce Polski nr 9

Tym żyje samorząd

Protestujący ludzie z transparentami stoją na przejściu dla pieszych Autor: Tadeusz Jędrzejczak

wiadomości - echa - informacje - ciekawostki - wydarzenia - aktualności - newsy

Rolnicy kontra CPK

Nie dla niszczenia ziemi dobrej klasy i wywłaszczeń pod CPK – m.in. z takimi hasłami na ulice wyszli rolnicy, aby protestować przeciwko budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Rząd planuje wywłaszczyć wielu rolników. W ten sposób zamierza „usprawnić” pozyskiwanie ziemi pod budowę lotniska w Baranowie. Ministerstwo Infrastruktury zainicjowało projekt nowej specustawy o CPK. Zakłada ona m.in. ingerencję w 24 obowiązujące ustawy oraz duże zmiany dotyczące trybu wywłaszczeń pod inwestycję. Procedowanie projektu wywołało już protesty rolników, największe w Wiskitkach i Sochaczewie.

Konsultacje projektu odbyły się w szczycie sezonu urlopowego. Głos w sprawie zabrał również Business Centre Club, który wskazał na niezgodność projektu specustawy o CPK z obowiązującym prawem: „Liczne postanowienia projektu mogą stać w sprzeczności z innymi normami prawa obowiązującego na terytorium Polski, w tym ustaw, Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz prawa unijnego”.

Mniej nowych mieszkań

Jak podaje GUS, w 2020 r. na Mazowszu oddano do użytkowania o 14 proc. więcej mieszkań (prawie 15 tys.) niż rok wcześniej. Spadła natomiast (o 7 proc.) liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, oraz na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym.

Jeździmy ostrożniej

Ostatni raport o stanie bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach wojewódzkich za ub.r. pokazuje, że na przestrzeni 15 lat zdecydowanie spadła liczba i zdarzeń drogowych,

i poszkodowanych. Niepokojące jest jednak to, że aż w 99,8 proc. przyczyną wypadków jest czynnik ludzki – wskazał Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie (MZDW). – Pomimo że dokładamy wszelkich starań, a Samorząd Województwa Mazowieckiego nie szczędzi środków, aby stan infrastruktury z roku na rok był coraz lepszy, pamiętajmy, że wpływ na bezpieczeństwo ma nie tylko infrastruktura, ale przede wszystkim użytkownicy dróg i właściciele pojazdów. Bądźmy ostrożni! – podał na Facebooku MZDW.

Mazowieckie gminy z największą liczbą zaszczepionych w kraju!

Liderem statystyk prowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia jest gmina Podkowa Leśna, gdzie w pełni zaszczepionych zostało już 65,8 proc. mieszkańców. Na drugim miejscu znalazła się Warszawa z wynikiem 64,7 proc. Wśród gmin, w których ten odsetek przekroczył 60 proc., znajdują się także: Raszyn, Michałowice, Konstancin-Jeziorna, Piaseczno oraz Lesznowola.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony