Mazowsze serce Polski nr 11

Podsłuchane, podpatrzone

Uradowany kolarz trzymający nad głową rower. Autor: Zawodnik HRE Mazowsze Serce Polski Cycling Team Alan Banaszek jest mistrzem Europy w kolarstwie torowym. Fot. UEC

Na którym rondzie pojawiło się logo marki Mazowsze i co radni Anna Katarzyna Brzezińska oraz Mirosław Milewski sądzą o wysokości Funduszy Europejskich dla Mazowsza na najbliższe lata?

Mamy mistrza!

Mowa o zawodniku HRE Mazowsze Serce Polski Cycling Team. Alan Banaszek jest mistrzem Europy w kolarstwie torowym. Jesteśmy dumni!

Powiatowe „Mazowieckie” rondo

Na jednym z rond powiatu płońskiego pojawiło się logo marki Mazowsze. Kto ciekawy, jak prezentuje się w plenerze, powinien wybrać się do Płońska.

Zdaniem radnych

Czy 2 mld euro na Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021–2027 to kwota wystarczająca?

Anna Katarzyna Brzezińska (KO)

przewodnicząca sejmikowej Komisji Rozwoju Regionalnego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu

 – Ta kwota stanowi alokację porównywalną do tej z poprzedniej perspektywy finansowej. Pieniądze z pewnością przyczynią się do szybszego rozwoju województwa. Bardzo ważną kwestią będzie podział tych środków pomiędzy priorytety oraz regiony: warszawski stołeczny i mazowiecki regionalny. Czy kwota jest wystarczająca? Zawsze mogłaby być większa, ponieważ mamy inflację i 2 mld teraz, to mniej niż 2 mld kilka lat temu.

Mirosław Milewski (PiS)

członek sejmikowej Komisji Rozwoju Regionalnego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu

– Ponad 9 mld zł z UE dla Mazowsza jest dużym wsparciem naszego regionu. „Byle nie do Warszawy” powinno być od wielu lat śpiewającym mottem podziału tych środków. Tak nie było, dlatego bogata Warszawa rozwijała się szybciej niż pozostała część Mazowsza. Wsparcie Mazowsza regionalnego w latach 2021–2027 minimum 7 mld zł oraz środkami z Funduszu Polski Wschodniej to szansa rozwoju dla wielu mazowieckich miast i gmin.


Kalendarium

  • 877 lat temu 8 listopada 1144 r. konsekrowano katedrę płocką.
  • 635 lat temu 11 listopada 1386 r. Nasielsk otrzymał prawa miejskie.
  • 130 lat temu 21 listopada 1891 r. rozpoczął działalność szpital psychiatryczny w Tworkach (dziś Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza).
  • 71 lat temu 6 listopada 1950 r. w Teatrze Polskim w Warszawie odbył się pierwszy występ Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.
  • 21 lat temu 10 listopada 2000 r. miasto Sulejówek przekazało dworek Milusin Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego. Stworzono tam Muzeum Marszałka.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony