Mazowsze serce Polski nr 11

Budżet Obywatelski Mazowsza - od pomysłu do realizacji

Autor: WERONIKA BANASZKIEWICZ

Wyświetlacze prędkości i zakup ambulansów – Mazowszanie zdecydowali, na co wydać 25 mln zł w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Widzą już też efekty zadań wybranych podczas pierwszej edycji akcji

Co powinno być usprawnione czy zmodernizowane albo co mieszkańcom regionu jest potrzebne – to najlepiej wiedzą oni sami. A liczba zgłoszonych przez nich pomysłów i ich różnorodność dobitnie obrazuje, że Mazowszanie chcą brać sprawy w swoje ręce i mieć wpływ na to, co się wokół nich dzieje. I dobrze! Właśnie po to jest Budżet Obywatelski Mazowsza (BOM).

Z troski o zdrowie i bezpieczeństwo

W tegorocznej edycji wśród 68 projektów do realizacji znalazły się zadania o charakterze inwestycyjnym, ale także społecznym.

– Na pierwszym miejscu są inwestycje związane z promocją i ochroną zdrowia. Mieszkańcy Mazowsza wybrali aż 21 takich projektów. To ponad jedna trzecia wszystkich inwestycji, które zostaną zrealizowane. Na pewno duży wpływ ma tutaj trwająca ciągle pandemia. Ale pokaźną grupę stanowią też związane z bezpieczeństwem, transportem, drogami, rekreacją i szeroko rozumianą kulturą – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Największą liczbę głosów z listy ogólnowojewódzkiej zdobył projekt „Zwolnij i jedź bezpiecznie”. To  prewencyjny system zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zakłada ustawienie w 31 miejscowościach 56 radarowych wyświetlaczy prędkości przy drogach wojewódzkich. Jego ideą jest  zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego na terenie 8 podregionów województwa: ciechanowskiego, ostrołęckiego, płockiego, radomskiego, siedleckiego, warszawskiego wschodniego, warszawskiego zachodniego oraz żyrardowskiego. Projekt znalazł poparcie wśród niemal 2,6 tys. mieszkańców.

Największą popularnością, a co za tym idzie liczbą głosów wśród projektów podregionalnych cieszyła się propozycja budowy ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej 574 Gąbin-Dobrzyków (2,5 tys. głosów) z podregionu płockiego. Drugie miejsce należy do projektu z Warszawy dotyczącego programu wczesnej oceny neurologicznej noworodków i niemowląt w Oddziale Neonatologii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Podium zamyka płockie przedsięwzięcie: „Każde pokolenie chce uczestniczyć w kulturze – wspólne potrzeby różnych pokoleń”.

Aktywizacja i integracja

Na efekty m.in. tych zadań trzeba poczekać do przyszłego roku. Teraz obserwujemy, jakie korzyści przynoszą projekty z pierwszej edycji BOM. Wśród nich są m.in. warsztaty artystyczno-multimedialne „Na Musicalovo”. Ich uczestnicy zostali wyłonieni spośród ponad 200 chętnych. Efektem kilkumiesięcznej pracy jest filmowy musical „Puls sióstr”. To opowieść o „przyszywanych” siostrach, które musiały zamieszkać w jednym pokoju przedzielonym cienką ścianą. Jedna z nich to uczennica szkoły muzycznej, zainteresowana muzyką ludową, druga – zafascynowana młodzieżową kulturą hip-hopu. Inspiracją projektu były podania, pieśni i muzyka Radomszczyzny, zapisane w dziełach pochodzącego z Mazowsza etnografa, folklorysty i kompozytora Oskara Kolberga. O projekcie opowiada jego pomysłodawca, animator kultury filmowej, koordynator zajęć i projektów w Pracowni Nowych Mediów przy MOK „Amfiteatr” w Radomiu, Michał Grosiak:

– Na co dzień zajmuję się edukacją multimedialną, pracuję  z młodzieżą w lokalnym domu kultury. W mieście mamy bardzo uzdolnionych artystycznie młodych ludzi i pomyślałem, że warto ich potencjał i energię przełożyć na coś kreatywnego. I tak powstał projekt „Na Musicalovo”.

Jego premiera odbędzie się 25 listopada w kinie Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu.  Przez kolejne 2 tygodnie film wejdzie do programu projekcji, by mogli go również zobaczyć radomianie.

Innym przykładem wyboru Mazowszan jest modernizacja wejścia głównego wraz z holem i klatką schodową gmachu głównego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, co w znaczny sposób poprawi jego estetykę. Ale nie tylko.

– To projekt, na który Mazowszanie czekali. Szpital zyska odmienione wejście główne. Powstanie strefa informacyjno-wypoczynkowa dla odwiedzających i pacjentów, gdzie będą siedziska oraz cyfrowy punkt informacyjny – zaznacza koordynator projektu Łukasz Latarski.

Dodaje, że komunikacja i sprawne przemieszczanie się, są istotne dla pacjentów, rodzin, osób odwiedzających oraz personelu szpitala.

– Przejrzysty i czytelny system orientacji przestrzennej ułatwi dotarcie do celu osobom nieznającym topografii obiektu. Prace modernizacyjne potrwają do końca listopada.

Ożywienie i upowszechnienie, zwłaszcza wśród ludzi młodych, technik tkactwa i dobrodziejstwa płynącego z zielarstwa to kolejny kreatywny pomysł na BOM-owski projekt.

– Tradycyjne tkactwo jako rzemieślnictwo na potrzeby własne, sąsiadów i innych mieszkańców okolicy – nie da się ukryć – przeszło do lamusa. W czasach powszechnego dostępu do różnorodnych tkanin fabrycznych, po prostu przestało być ono potrzebne. Dlatego wymyśliłam „Starą Szopę”, by ocalić tradycję i wesprzeć integrację międzypokoleniową – zaznacza autorka inicjatywy Joanna Karpiarz.

Warsztaty, dzięki dotacji otrzymanej w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza, ruszyły w lipcu br. i przyciągnęły wiele osób.

– Cieszy nas, że ten niebanalny pomysł okazał się udany i wzbudził zainteresowanie szczególnie wśród młodzieży w wieku szkolnym. Uczestnicy warsztatów pod czujnym okiem twórczyń ludowych mogli nauczyć się technik tkactwa oraz poznać dobrodziejstwa, jakie niesie ze sobą zielarstwo – opowiada pomysłodawczyni.

 


BOM w liczbach 

25 mln zł z budżetu Mazowsza – to pula środków na realizację wszystkich inwestycji;

252 zgłoszone projekty to ciekawe i kreatywne pomysły, najpopularniejsze będą zrealizowane w regionie.

  • oddano ponad 50 tys. głosów (w tym 21,5 tys. w puli ogólnowojewódzkiej i niemal 29 tys. w puli podregionalnej);
  • na realizację 19 projektów z puli ogólnowojewódzkiej samorząd Mazowsza przeznaczy ponad 6,1 mln zł;
  • liderem głosowania został region płocki, z którego oddano ponad 6,1 tys. głosów;
  • największą liczbą głosów z listy ogólnowojewódzkiej (niemal 2,6 tys.) zdobyli pomysłodawcy projektu „Zwolnij i jedź bezpiecznie”;
  • Mazowszanie częściej głosowali przy użyciu urządzeń mobilnych – blisko 61 proc. zagłosowało przez telefon komórkowy;
  • chętniej głosowały kobiety – 19 tys. głosów (61 proc. całej puli).

Co daje udział w Budżecie Obywatelskim Mazowsza? 

Każdy mieszkaniec Mazowsza może zrealizować własne pomysły oraz zmienić wizerunek swojego otoczenia. I zdecydować o tym, na co zostaną wydane środki z budżetu województwa. Przykładem jest płocki projekt. – Szpital na Winiarach zyska odmienione wejście główne i nowy system orientacji przestrzennej – podkreśla Łukasz Latarski (na zdjęciu).

 


Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego

Mazowszanie są kreatywni i aktywni, co pokazała kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Dzięki ich zaangażowaniu widzimy, które obszary szczególnie ich interesują i jakie mają oczekiwania. Analizując obie edycje BOM-u widać, że mieszkańcy  duży nacisk kładą na inwestycje prozdrowotne, ale oprócz dbania o zdrowie potrzebują też odpocząć i złapać oddech na szlakach rowerowych czy też wziąć udział w projektach kulturalnych. 

  


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony