Odkrywamy nasze dziedzictwo

II edycja konkursu fotograficznego „Odkrywamy nasze dziedzictwo”

Front bryły budynku dworca. Prawe skrzydło budynku jest zaokrąglone, lewe - jest wyższe od reszty budynku Autor: fot. Jerzy S. Majewski

Konkurs fotograficzny „Odkrywamy nasze dziedzictwo” – organizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego – zwraca naszą uwagę na piękno, bogactwo i różnorodność architektury Mazowsza. W tym roku odkrywamy na Mazowszu modernizm.

Konkurs organizowany jest pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz patronatem artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

W poszukiwaniu architektury modernistycznej

Tegoroczna edycja konkursu ma nas skłonić do odkrycia wartości architektury modernistycznej znajdującej się na terenie Mazowsza. Architektura nowoczesna narodziła się na początku XX w. jako odpowiedź na przeludnione miasta przemysłowe, w których przeważała zabudowa z brakiem dostępu do światła, zieleni i odpowiednich warunków sanitarnych. Był to także czas poszukiwań w architekturze nowych form wyrazu zgodnych ze zmieniającym się światem. Od lat 20. polscy architekci, będący pod ogromnym wpływem Le Corbusiera i Waltera Gropiusa, tworzyli wizerunek nowo powołanego państwa. W budownictwie coraz częściej zaczęły dominować formy proste, nieraz bez jakiejkolwiek dekoracji, eksponujące nowe możliwości techniczne. W stylu architektury modernistycznej w dużych i mniejszych miastach powstawały budynki użyteczności publicznej, luksusowe kamienice i wille, a także osiedla dla urzędników i robotników. Po 1945 r. w Polsce dotkniętej kataklizmem II wojny światowej, architektura nowoczesna znowu odegrała ogromne znaczenie. Zgodnie z zapisami tzw. Karty Ateńskiej prowadzono odbudowę zrujnowanych miast, do których masowo migrowali mieszkańcy wsi. W stylu dojrzałego modernizmu budowano liczne siedziby urzędów, ośrodków kultury, szkół, dworców, hal, domów towarowych i osiedli mieszkaniowych. W te wakacje zachęcamy do poszukiwania modernizmu w mazowieckich miastach i miasteczkach oraz docenienia jego wartości i znaczenia dla naszego krajobrazu kulturowego.

Warunki udziału w konkursie

Należy przesłać – drogą mailową na adres: dziedzictwo@mazovia.pl do 12 września br. – zdjęcie wykonane w 2021 r. i nawiązujące do tegorocznego tematu konkursu „W poszukiwaniu modernizmu” oraz skan podpisanego formularza zgłoszeniowego.

Z udziału w konkursie wyłącza się:

  • osoby zajmujące się profesjonalnie/zawodowo fotografią, przez co rozumie się osoby posiadające wykształcenie związane z dziedziną fotografii lub zarabiające na fotografii,
  • laureatów oraz wyróżnionych w I edycji konkursu fotograficznego „Odkrywamy nasze dziedzictwo”,
  • pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

W przypadku osób poniżej 18 roku życia formularz zgłoszeniowy wypełniają rodzice lub opiekuni prawni. Szczegółowe warunki udziału w konkursie określa regulamin II edycji konkursu fotograficznego „Odkrywamy nasze dziedzictwo”.

Przebieg konkursu

Spośród nadesłanych prac, Jury Konkursu – którego skład w drodze zarządzenia wyłoni Marszałek Województwa Mazowieckiego – wybierze maksymalnie 8 fotografii, biorąc pod uwagę zgodność z tematem przewodnim konkursu, kreatywność i jakość zdjęć.

Nagrody

Laureaci konkursu otrzymają następujące nagrody:

  • I nagroda – w wysokości 2 000,00 zł;
  • II nagroda – w wysokości 1 500,00 zł;
  • III nagroda – w wysokości 1 000,00 zł;
  • maksymalnie 5 wyróżnień – po 500 zł każde.

Dodatkowe informacje

Formularze – które należy wypełnić, zeskanować i przesłać – są  dostępne wraz z regulaminem konkursu poniżej w plikach do pobrania. Dodatkowe informacje o konkursie można uzyskać pod nr tel. (22) 59 79 161 lub wysyłając pytania na adres e-mail: dziedzictwo@mazovia.pl.

Zachęcamy do wzięcia udziału w wydarzeniu „W poszukiwaniu modernizmu – II edycja konkursu fotograficznego Odkrywamy nasze dziedzictwo” na Facebooku Mazowsze serce Polski. Będą tam publikowane ciekawostki z zakresu architektury modernistycznej.

Zdjęcie Powiatowej Kolei Sochaczewskiej zamieszczamy dzięki uprzejmości Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, a dworca kolejowego w Piasecznie dzięki uprzejmości Pana Jerzego S. Majewskiego, którego blog – a szczególnie wpisy z tagiem modernizm i funkcjonalizm – serdecznie polecamy.

Na zgłoszenia czekamy do 12 września br.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony