Aktualności

Wystawa prac Marca Chagalla

2002.07.25 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator

10 lipca 2002 w Muzeum Literatury w Warszawie odbyło się otwarcie wystawy „Marc Chagall. Ilustracje do bajek Jeana de La Fontaine’a”. Przygotowana wspólnie z Muzeum Jeana de La Fontaine’a w Chateau-Thierry pod Paryżem prezentuje 70 prac graficznych Marca Chagalla, będących ilustracjami do bajek Jeana de La Fontaine’a.

Gośćmi wernisażu byli między innymi: Jolanta Gontarczyk Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, Adam Skórka Dyrektor Departamentu Kultur, Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Bożena Żelazowska Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Janusz Pietkiewicz Dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki Biura Zarządu Miasta Warszawy, Eliane Gautrat żona Ambasadora Francji w Polsce i Claude Bouheret Attaché Kulturalny Ambasady Francuskiej w Polsce.

Ilustracjom Chagalla, artysty należącego do największych osobowości świata sztuki XX wieku, towarzyszą bajki Jeana de La Fontaine`a w wersji oryginalnej i w najlepszych polskich przekładach (między innymi Ignacego Krasickiego, Adam Mickiewicza, Leopolda Staffa). Podczas wernisażu bajki w języku oryginału i w polskich przekładach recytowała Irena Jun.
Jest to druga prezentacja dzieł Chagalla w naszym kraju od czasu II wojny światowej. Pierwsza miała miejsce w 1997 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie. Patronat honorowy nad wystawą objęła Ambasada Republiki Francuskiej w Polsce.


Marc Chagall, ilustracja do bajki „Pasterz i Morze” J. de La Fontaine’a.


Eliane Gautrat żona Ambasadora Francji w Polsce i Janusz Odrowąż-Pieniążek Dyrektor Muzeum Literatury w Warszawie.
Podmiot udostępniający informację: UMWM
Wytworzył/Odpowiada: Administrator
Wersja: 1(sprawdź historię zmian)
Użytkownik Data Akcja Wersja
Administrator 2002.07.25 00:00 dodanie 1

Liczba wyświetleń: 476

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.